Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
SÜT PROJESİ HANGİ BELEDİYE TARAFINDAN YILLARDIR UYGULANIYOR

AKP'NİN SÜT PROJESİ HANGİ BELEDİYE TARAFINDAN YILLARDIR UYGULANIYOR

04.05.2012 11:08


2 Mayıs 2012 günü öğrencilere dağıtılan süt bir anda Türkiye’nin gündemini işgal etti.Çünkü 12 kentte 1000’den fazla öğrenci hastanelik oldu.Milli Eğitim Bakanı,zehirlenme olmadığını iddia ederken Sağlık Bakanlığı da süt alerjisine dikkati çekti.Kimileri,olay “psikolojik kaynaklıdır”,kimileri de “açken mide bulanabilir” diye komedyenlere taş çıkartacak açıklamalar yaptılar. Ancak Sivas Valisi,TV’lere yaptığı açıklamada , sütlerin bozuk çıktığını söyledi.

Süt Dağıtımı,İzmir’in Kötü Bir Kopyası Mı?

AKP İktidarı’nın okul sütü projesinin,İzmir’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır gerçekleştirilen günlük süt projesinin bir kopyası olduğu biliniyor.İzmir’de Büyükşehir Belediyesi, Tire Süt Müstahsilleri Kooperatifi ile yaptığı anlaşma sonucu 4 yılda 250 okulda 200 binin üzerinde öğrenciye süt dağıtmıştı.Soğuk süt zinciriyle yapılan günlük süt dağıtımında hiçbir sorun çıkmamıştı.Dağıtılan süt günlük pastörize süttü.(Günlük sütler soğuk zincirde 3 gün,normal koşullarda 3 saat bozulmadan dayanabiliyor.)

Süt Başta Olmak Üzere Besin Dağıtımında Doğru İlkeler Ne Olmalıdır?

Birincisi;Yerel üret, Yerel Tüket ve Sağlıklı Kal” dır. “Yerel Üret, Yerel Tüket ve Sağlıklı Kal” konusu neden önemlidir?

• Süt başta olmak üzere besinler tüketiciye varana kadar besin değerlerini kaybederler. Bu süre zaman ve ulaşım açısından ne kadar kısa ise besinler kalitelerini o ölçüde korurlar.

• Besinlerin taşınması için de enerji gereksinmesi vardır. Bir yılda tüketilen enerjinin % 2 -17 sinin besin taşımacılığında harcandığı bilinmektedir. Besinleri yerel üretilip yerel tüketilmesinde, taşımacılığa ayrılan enerji en düşük düzeydedir.

• İnsan sağlığına en uygun besin kendi ekosisteminde yetişen ürünlerdir.

• Bu nedenlerden dolayı,Avrupa’da büyük dev süt fabrikaları yerine kentlerin etrafında,onların gereksinmelerini karşılayacak kapasitelerde fabrikalar kurulmaktadır.Türkiye’de ise dev fabrikalar yüzlerce kilometre uzaktan aldıkları sütleri işlerler ve yine yüzlerce hatta binlerce kilometre uzaktaki kentlere pazarlarlar.Bu durum,parakende süt fiyatlarını artırdığı gibi sütün kalitesini de olumsuz etkiler.
İkincisi;Dağıtılacak sütler,Türkiye’nin her yanında örgütlenmiş süt kooperatiflerinden alınmalıdır.

• Türkiye,süt sığırcılığında da çiftçilerin büyük bir çoğunluğu küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Kooperatifler genellikle küçük çiftçilerden ürünleri alır ve işlerler. Bu nedenle besin değerleri endüstriyel tarımla elde edilenlerden yüksektir.

• Kooperatifler sağlıklı koşullarda ve sıkı denetim altında ürünlerini işlerler, merdivenaltı üretim yapmazlar. Kooperatiflerin ürünleri sağlık açısından güvencelidir, tüketicilere aracısız ve kısa yoldan ulaştırıldığı için daha ucuzdur.

• Kooperatifler çiftçilerin tarımsal ürünlerini işleyip pazarladıkları için onları aracılara karşı korur, onların emeğini en iyi şekilde değerlendirir.
Üçüncüsü ise; dağıtımı yapılacak sütler,ivedilikle soğuk zincirin kurulmasıyla günlük pastörize süt olmalıdır.

 

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı 

Odatv.com

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1576 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret1166721
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 10°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Üyelik Girişi