Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
Erbaa HES, Kelkit Çayı'nı Kelkit Deresi(!) Yaptı

İşte Acı Gerçek.

Ne acıdırki, yaklaşık bir haftadır yayınladığımız resim KELKİT in geçit vermez, en coşkulu aktığı, Mayıs ayında ve en çok heybetlendiği REŞADİYE'nin doğusundaki derin vadilerimizden bir karedir.

Yöremiz için önümüzde süreçte olabilecek felaketlere karşı tüm kamuoyu ile dikkatleri KELKİT VADİSİ nin sonu olacağı ifade edilen “ERBAA HES” Projesine yönlendirerek yetkililere bölgemizden yükselen haykırışları duyurmaya çalıştık, bu mücadelede sesimizi sonuna kadar kullanarak tüm vadiyi ilgilendiren yanlışlıklara karşı “sorumlu basın” anlayışı ile yolumuza devem edeceğiz.

 erbaahes

ERBAA HES BAŞLAMADAN FELAKET KAPIMIZA DAYANDI.

 Kamuoyu öncelikle Niksar ve Erbaa topraklarını yakından ilgilendiren, Kelkit Irmağının suyunun neredeyse tamamını, Niksar Ovası girişinden itibaren doğal yatağından alarak, betondan yapay 60 km. lik kanallarla Erbaa ovası bitimine kadar bizlerden koparacak Erbaa HES projesine odaklanmışken, bu projenin Kelkit vadisinin felaketi olacağı konusunda gerek bilim dünyası, gerek sivil toplum kuruluşları gerekse de yöre insanları fikir biriliği ederek, hukuk, bilim, siyaset alanlarında mücadele edilirken gözlerden kaçan diğer küçük HES projelerinin sessiz sesiz birer birer faaliyete geçmeleriyle acı gerçekler gözle görülürcesine ortaya çıkmaya başladı.
 Daha Erbaa HES projesi başlamadan KELKİT VADİSİ felaket sinyalleri vermeye başladı. Bir haftadır gazetemizde kamuoyunu bu acı gerçeğin resmiyle uyarmaya çalışıyoruz ve soruyoruz?

 “Bu gördüğünüz yer neresi ?” 

 Çanakçı mı, Tifi deresi mi, Maduru mu, Erek deresi mi, Karanlık dere mi?

VADİNİN FELAKETİNİN RESMİDİR BU GÖRDÜĞÜNÜZ YER. 

 BU GÖRDÜĞÜNÜZ YER MAALESEF “KELKİT IRMAĞIDIR”.

BU GÖRDÜĞÜNÜZ RESİM TEMMUZ, AĞUSTOS AYLARINDA ÇEKİLMEMİŞTİR, BU GÖRDÜĞÜNÜZ RESİM BİNLERCE YILDIR EN HEYBETLİ ZAMANLARI OLAN, DİZGİNLENMEYEN AYLARI OLAN MAYIS 2010 TARİHİNİN RESMİDİR. BİNLERCE YILDIR AKAN, AKARAK TOPRAKLARIMIZI VATANLAŞTIRDIĞIMIZ KELKİT VADİSİNİN ARTIK AKAMAYAN KELKİT IRMAĞININ RESMİDİR.

Son yıllarda irili ufaklı, bilhassa Karadeniz Bölgesinde AKAN sularımızı AKMAYAN sular haline getiren ve daha da getirecek olan yüzlerce özel firmalara kiralanan HES projelerinin sonucudur bu resim. Bu resim KELKİT in geçit vermez, en coşkulu aktığı, Mayıs ayında ve en çok heybetlendiği REŞADİYE'nin doğusundaki derin vadilerimizden bir karedir. 

Reşadiye - Koyulhisar arasında Kelkit Irmağı üzerine inşa edilen ve edilmekte olan özel sektöre ait küçük HES santralleri sonrasında oluşan bu resim, daha inşaatına dahi başlanmayan Erbaa HES projesi ki, Koyulhisar -Reşadiye arasındaki dar vadiyi ve ırmak yatağını şimdiden felakete sürüklemeye başlamışken, gelecek adına neler olabileceğinin çok basit, somut bir resmidir.

UYARIYORUZ…

UYARIYORLAR…

GELECEĞİMİZİ KARARTMAYIN.  IRMAĞIMIZA, SUYUMUZA, TOPRAKLARIMIZA, VADİMİZE DOKUNMAYIN.

BU RESİM ERBAA HES PROJESİ UĞRUNA VADİNİN SESİNİ DUYMAYAN KULAKLARA, GÖRMEYEN GÖZLERE İTHAF OLUNUR…

 “Geleceğimiz İçin, KELKİT VADİSİNDEKİ HES' lere dur diyelim.” (Niksar Danişmend)

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
3286 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret1166721
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 10°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Üyelik Girişi