Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
Suriye'nin düşürdüğü uçağın siyasi mesajı

Suriye'nin düşürdüğü uçağın siyasi mesajı

26 Haziran 2012, 14:44
Suriye'nin düşürdüğü uçağın siyasi mesajı
Suriye’nin bir uçağımızı düşürmesi ile ilgili yapılan çeşitli spekülasyonlar, teknik analizler, hukuki mülahazalar üç gündür gazetelerde boy boy yayınlanıyor.
Hükümet’in istediği yönde açıklamalar ise zaman zaman birbiri ile çelişse de yarış halinde. Örneğin eskiden Çevik Bir’in ulaklığını yapan Metehan Demir, meşrebi gereği, aynı göreve şimdi de devam ederken artık Erdoğangillerin ulaklığını yapıyor ve dünkü Hürriyet’e ısmarlama yazdığı haberde Hükümet’in işine nelerin geldiğini haber yayınlarmış gibi sıraladı.

Hükümete yaranacağız diye savaş çığırtkanlığı yapanlar ise mide bulandırıyor.
Bu yazılar/analizler arasında Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile Milliyet köşe yazarı Kadri Gürsel’in dün gazetelerinde yaptıkları analiz, verdikleri teknik bilgi ve sordukları sorular yerinde ve bilgilendirici. Tüm okurlara bu iki yazarı okumalarını hararetle tavsiye ederim.
                                                                     ***
Ben bugün hiçbir detaya girmeden siyasi analiz yapacağım.
Hatta yaptığım analiz amaçlı olarak kaba olacak ki, işin özü unutulmasın.
Zaten, NATO da, BMGK de (eğer alırsa) hukuka dayanan kararlar değil, siyaseten işlerine gelen kararlar alacaklar. Maalesef, siyasi mülahazalar yine tüm diğer mülahazaları bastıracak.
                                                                     ***
Olayın karmaşık bir sürü yönü yanında basit bir yönü de var. Yeni Osmanlıcılık adı altında Türkiye “ağabey” olarak Ortadoğu’ya yeniden çekidüzen vermek istiyor. Ancak, İran vetosundan sonra “merdiven altına alınan” Türk politikacıları bölgede kendi gövde ağırlığını ancak ABD’nin çıkar ve yönlendirmesi çerçevesinde duyurabileceğini artık biliyor.
ABD Ortadoğu’da İran’ı çevreleyebilmek (to contain) için Suriye’de rejimi değiştirmek istiyor. Bu görevi kendisine ihale eden Türkiye de Sünni Müslüman Kardeşleri (Suriye’de etkinlikleri çok az olmasın rağmen), nasıl olacak ise,  Esad’ın yerine başa geçirerek anahtar teslim proje yapmak derdinde.
Ancak, Esad direniyor. Türkiye bastırıyor ama ABD, NATO, BMGK çeşitli nedenlerle bu dönem Suriye’ye karşı askeri güç kullanma konusunda isteksiz. Herkes Türkiye’yi bir şekilde ateşin ortasına atıp, sonra da “kim itti bu Türkiye’yi?”, diye çıngar çıkarma derdinde. Türkiye giderek yalnızlığının daha çok farkına varıyor ama ihale de üzerine kalmış vaziyette.  
   Türkiye her an askeri müdahale yapabilecekmiş gibi davranıyor, daha doğrusu davranıyordu. Ama tek başına bu işin içinden çıkamayacağını da biliyor. 
                                                                     ***
   Bu minvalde neler oldu?
   1)Türkiye son dönemde Suriye’ye “gözdağı” vermekle meşguldü. Eminim, düşen uçağımız gibi “keşif uçakları” hemen her gün Suriye’ye hava sahanlığı sınırları çevresinde “keşif uçuşları” yapıyordu.
   2)Ortadoğu’yu tamamen ABD’ye kaptırmak istemeyen Rusya da Suriye’ye arka çıktığını uzun süre belli etmeye çalıştı. Türkiye’den büyük rahatsızlık duyduğunu açıkça dile getirmeye başladı. Sonunda Rus Dışişleri Bakanı Sergey Ladlov açık ve net Suriye’ye yapılacak müdahale karşısında sessiz kalmayacaklarını ilan etti.
   3)Rusya Suriye konusunda ABD ile anlaşamayacağını geçen hafta G-20’nin Meksika’daki toplantısında açıkça gördü.
   4)Sanırım, Türkiye Rusya’nın “Suriye meselesi”ne artık aktif müdahale etmeye başlayacağını hesaplayamadı.
   5)Evvelsi günkü “rutin gözdağı verme” uçuşunda, yanlışlıkla da olsa, Suriye hava sahasına tecavüz ettiği Türk Makamlarınca da kabul edilen “keşif uçağımız” Rus radarlarının tespiti ve ola ki Rusların Suriye’ye verdiği uçaksavar veya füzelerle vuruldu. Rusya teknik yardım da vermiş olabilir. (Ben menzili sadece 1 km. olan uçaksavar kullanıldığını sanıyorum)
   6)Amaç, Türkiye ve Batı’ya bir mesaj vermektir.
                                                                     ***
   Mesajın menşei Suriye’dir ama sahibi Rusya’dır.
   Mesaj aynen şöyledir:
   Suriye’ye yapılacak herhangi bir müdahalede Rusya aktif olarak Suriye’nin yanında olacaktır!
   Bu mesajı almak için büyük bir ihtimalle 2 pilotumuzun canını verdik ama ne gam!
                                                                     ***
   Bakın göreceksiniz; ABD’nin gerek kendi yetkilileri, gerek İngiltere veya NATO üzerinden koparacağı siyasi gürültü ve gerek Batılı, gerek yalaka-yerli medyalardan gelecek kışkırtmalar Türkiye’ye bağıra bağıra:
   “Batı başka işlerle meşgul ama sen de bu ağır hakaretin altında kalma, başka türlü Ortadoğu’nun ağabeyi olamazsın!”, diye bastıracak.
   Türkiye artık ABD ile Rusya’nın arasında sıkışıp kalmış bir ülkedir!
   Ortadoğu’ya hava atmak üzere çıktık yola ama dilerim berhava olmayız!
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1530 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret1166723
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 10°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Üyelik Girişi