Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
Dünya sigortacılığı krizin etkilerini giderek atlatıyor

Dünya sigortacılığı krizin etkilerini giderek atlatıyor


http://www.sigortacigazetesi.com.tr/dunyadan/86-dunyadan/5569-dunya-siortaciiikrii-etkieriigierek-atlatior.html

SWİSS Re’nin yayınladığı yeni Sigma Raporu’na göre ekonomi dünya çapında güçleniyor, ancak bu süreç yavaş ilerliyor. ABD ekonomisi büyümeye devam etse de büyüme, harcama kısıntıları gibi sebeplerle yeterince hız kazanamıyor. Euro bölgesi de yine büyümeye başladı ancak büyümenin ivme kazanarak hızlanması beklenmiyor. Çin’in ekonomik büyümesiyse hızlanmış görünüyor. Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin yeni ekonomi modeli “Abenomics” büyümeyi hızlandırıp enflasyonu artırarak yenin değerini azalttı, ancak mevcut ekonomik güç korunabilirse yen piyasalarda geçerliliğini korumaya devam edecek gibi görünüyor. Böyle bir ekonomik ortamda enflasyonun düşük seviyelerde kalması bekleniyor.
Ekonomik faaliyetlerdeki ufak gelişmeler ve önemli pazarlardaki prim oranlarının yavaşça artması sonucunda hayat dışı prim üretimi artmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıl birincil piyasadaki prim üretimi artışı gelişmiş ekonomilerde yüzde 2, gelişmekte olan ekonomilerde ise yüzde 8 civarında olacak. Düşük faiz oranları kârlılığı hâlâ baskılıyor, ancak 2013 yılında şimdiye kadarki afet hasarlarının düşük olması kârlılığı biraz güçlendirdi. Öz varlık verimliliğinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 7 civarında olması bekleniyor. Reasürans alanındaki prim üretimi artışı da birincil piyasayı izleyecek, ancak biraz daha güçlü olacak. Bu alanda 2012’de kârlılık yüzde 14 seviyesindeyken, 2013’te yüzde 10 civarında olacağı tahmin ediliyor.

HAYAT SİGORTALARI  GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR
Hayat branşındaki global prim üretimi reel olarak yüzde 3 artarak 2013’te de iyileşmesini sürdürdü. 2013 yılında gelişmekte olan ülkelerdeki prim üretimi yüzde 6’nın üzerinde artarken, gelişmiş ekonomilerde bu oran yüzde 2.3’tü. Gelişmekte olan pazarların güçlü büyümesi sonucunda 2014 ve 2015’te hayat branşındaki prim üretiminin yüzde 4 civarında artması bekleniyor. Gelişmiş ekonomilerde düşük faiz oranları zorluk yaratmaya devam ediyor, ancak birçok ülkedeki yeni iş hacimleri iyileşiyor. Gelişmekte olan ülkelerdeyse artan gelir seviyesi ve sigorta farkındalığının artması sektörün gelişimini tetikliyor.
HAYAT DIŞI 2013’TE  DENGESİNİ KORUDU
2013 yılında global hayat dışı sigorta sektörü istikrarlıydı, 2012’de yüzde 2.5 reel olan prim üretimi artışı 2013’te de aynı oranda kaldı. Gelişmiş pazarlarda hayat dışındaki prim üretimi artışı yüzde 1.4’tü. Gelişmekte olan pazarlarda 2012’de yüzde 8 oranında olan hayat dışı prim üretimi artışıysa azalarak yüzde 7.8 oranında gerçekleşti. Hayat dışındaki kârlılık, büyük piyasalardaki prim oranlarının güçlenmesi ve ödenen hasarların çok da artmaması sayesinde iyileşme gösterdi. Ancak ortalama sektör kârlılığı sadece hafifçe gelişerek rekabetçi bir ortam yarattı.

HAYAT DIŞINDAKİ SERMAYE SORUNLARI ÇÖZMEYE YETER
Hayat dışı sigorta sektörünün sermayesi iyi durumda ve 2008’deki finansal kriz ya da 2011’deki büyük doğal afet hasarları gibi zorlayıcı durumlarla başa çıkabilir. 2012 yılının sonunda yüzde 119 olan ödeme gücü oranıyla sektörün toplam değeri kriz öncesindeki seviyelerine ulaştı. 2014 yılında hayat dışı sigortalara olan talebin artması bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki güçlü prim üretimi artışının devam etmesi bekleniyor, ancak Latin Amerika ve Asya’daki zayıf ekonomik büyüme sebebiyle artış daha yavaş olacak. Birçok pazarda hayat dışındaki kârlılığın 2014 ve 2015 yıllarında çok az da olsa artması bekleniyor.


DÜŞÜK FAİZ ORANLARI HAYAT BRANŞINI ZORLAMAYI SÜRDÜRÜYOR
Dünyadaki hayat branşı prim üretimi 2013 yılında reel olarak yüzde 2.9 oranında büyüdü. Bu branşta aktif olan sigortacıların bilançoları güçlü kalmayı sürdürdü. Fakat ekonomik büyümenin düşük seviyelerde seyretmesi, düşük faiz oranları, değişken finans piyasaları ve regülasyondaki değişimler, önümüzdeki yıllarda da sigortacıları zorlamaya devam edecek gibi görünüyor. Faiz oranlarının giderek artması bekleniyor ancak tarihsel standartlarına göre oranlar yine de düşük kalacak, bu durum da birçok pazar için sıkıntı oluşturacak.


http://www.sigortacigazetesi.com.tr/dunyadan/86-dunyadan/5569-dunya-siortaciiikrii-etkieriigierek-atlatior.html

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1476 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret1162338
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 27° 20°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26276.2878
Euro7.37427.4038
Üyelik Girişi