Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
Devlet katkısında tüzel kişi kontrolü
BES’te işveren sıfatıyla yapılan ödemelerin devlet katkısına konu edilebilmesi kanunen mümkün değil. Bu yüzden Hazine Müsteşarlığı, işverenlerin çalışanları adına ödediği bireysel emeklilik özleşmelerinde katılımcı ile tüzel kişi arasında işveren-çalışan ilişkisi olup olmadığının emeklilik şirketleri tarafından tespit edilmesini istedi. Emeklilik şirketlerinin genelge ile hedeflenen taramayı yerine getirebilmesi için neredeyse tüm sözleşmelerin ödeyenlerini analiz etmesi gerekecek.
01-15-adendum2

Hazine Müsteşarlığı 10 Aralık 2014 tarihinde yayınladığı 2014/17 sayılı Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki Ödeyeni Tüzel Kişi Olan Sözleşmelere İlişkin Genelge ile ödeyeni tüzel kişi olan bireysel ve gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmeleri için katılımcı ile tüzel kişi ödeyen arasında işveren – çalışan ilişkisi veya iş akdi bağı olup olmadığına ilişkin bir tarama çalışmasının emeklilik şirketleri tarafından yapılmasını ve raporlanmasını istedi. Bilindiği üzere 2013 yılı başından bu yana bireysel ve gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmelerine ödenen katkı payları karşılığında yüzde 25 devlet katkısı alınıyor. İşverenler tarafından işveren grup emeklilik sözleşmelerine ödenen katkı payları için ise kurumlar vergisi matrahından indirilmek suretiyle vergi avantajından yararlanılabiliyor. Dolayısıyla, işveren sıfatıyla yapılan ödemelerin devlet katkısına konu edilebilmesi mümkün değil. Bireysel ve gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmelerinde ise işverenlerin ancak katkı payı ödemelerine ilişkin operasyonel işlemlere aracılık yapmak suretiyle ilgili süreçlere dahil olması mümkün. Bu kapsamda, katılımcı ile tüzel kişi ödeyen arasında herhangi bir iş ilişkisinin olmadığını belgelemek için, tüzel kişiden alınacak yazılı beyan ile 1/1/2013 tarihinden sonraki çalışma dönemlerini kapsayan ve işyeri sicil numaralarının da bulunduğu hizmet döküm belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan veya e-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden alınarak emeklilik şirketine ibraz edilmesi gerekecek. Katılımcı ile tüzel kişi ödeyen arasında işveren-çalışan ilişkisi olduğu anlaşılan veya olmadığı belgelenemeyen sözleşmeler için bundan sonraki süreçte devlet katkısı talep edilemeyecek, geçmiş dönemde yapılan devlet katkısı ödemeleri de devlete iade edilecek. Bu duruma konu sözleşmelerin belirlenebilmesi için emeklilik şirketlerine bir aylık süre verildi. Şirketlerin katılımcılara bildirimleri sonrasında gerekli belgelerin en geç 31 Mart 2015 tarihine kadar emeklilik şirketine ulaştırılması gerekiyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin yayınladığı 5 Aralık 2014 tarihli verilere göre sistemde toplam sözleşmelerin yüzde 93.6’sına karşılık gelen 5.318.625 adet bireysel ve gruba bağlı bireysel sözleşme mevcut. Bu da demek oluyor ki, emeklilik şirketlerinin genelge ile hedeflenen taramayı yerine getirebilmesi için neredeyse tüm sözleşmelerin ödeyenlerini analiz etmesi gerekecek.

01-15-adendumtablo2Tabloları görüntülemek için görsellere tıklayınız.

23 Ocak 2015

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      1016 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
CDF SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.
CDF SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. ile AVİVASA SİGORTA A.Ş.

işbirliği ile

Bireysel ve toplumsal tasarrufların artırılması,
kişisel mali güvencelerin sağlanarak,
küçük tasarrufların yüksek getirilerle değerlendirilmesi suretiyle

gelecekte mali refah sağlanması amacıyla sizlere hizmet sunmaktadır.

Hayat sigortaları ve Bireysel Emeklilik alanında çalışmak üzere kurulmuştur.

Her türlü talep ve isteklerinizi 

duygu.eksi@cdfsigorta.com

mail adresi ile irtibata geçebilirsiniz.

A8 SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD. ŞTİA8 SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. 

      Her türlü sigortalar konusunda, kurumsal ve bireysel tüm müşteri gruplarının ihtiyaçlarını tespit etmek, risklere uygun sigorta ürünlerini bulmak ve en uygun koşullarda yapılmasını sağlamak için kurulmuştur.                         
Çalışmalarını, ulusal ve uluslararası tüm Sigorta Şirketleri, Reasürans Şirketleri ve ihtisas Brokerleri ile işbirliği yaparak sunmaktadır.


KAMU İHALELERİ

MONOPOL ANALİZ FİNANS DANIŞMANLIK VE TİC.LTD.ŞTİ.


       
        Kamu İhale Kurumu kurul kararları ile ihalerle ilgili yargı kararları, uygulamalar, konu ve yıllar itibariyle ayrışmış olarak bu sitede...
        İhaleler ile ilgili merak ettiğinşz her türlü destek için...  

http://kikkararlaribankasi.com/
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret1147601
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 23° 13°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.65213.6667
Euro4.29594.3131
Üyelik Girişi