Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
Yaykıl köyü termik santrale direniyor

Yaykıl köyü termik santrale direniyor

http://www.chp.org.tr/?p=37949

Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl köyüne kurulmak istenen termik santrale karşı çıkan ve yörede nöbet tutan ilçe halkı ve köylüler, gece yarısı gelen sondaj cihazlarının köye girişini engellemeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin barikat oluşturduğu alanda, çevrecilerin tepkisi üzerine sondaj yapılmasından vazgeçildi.

Bir süredir Yaykıl köyü girişine çadır kurarak nöbet tutan, dün de termik santral kurulacak alanda sondaj çalışması yapılacağı ihbarını alarak köyün girişinde toplanan köy ve ilçe halkının bekleyişleri gece yarısına kadar sürdü.

Gece yarısı çok sayıda asker ve polis eşliğinde, sondaj makineleri ile köye gelen firma yetkilileri, çevrecilerin direnci ile karşılaştı. Güvenlik güçleri, çevrecilerin önünde barikat oluştururken, sondaj makinesinin geçişini engellemek için kendisini yere atan bir kişi ise yaralandı.

Güvenlik güçleri, sondaj makinelerinin geçişine izin vermek istemeyen vatandaşları engellemeye çalışırken kısa süreli bir arbede yaşandı. İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Mehmet Erhan Arıkan, İl Emniyet Müdürü Serdar Meriç’in de bulunduğu alana bir süre sonra Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ile Sinop Milletvekili Engin Altay da ilçe ve köy halkına destek vermek için geldi.

Çevrecilerin sabaha kadar süren tepkisi üzerine sondaj yapılmasından vazgeçilerek, makineler köyden uzaklaştırıldı.

Sinop Milletvekili Engin Altay, iki tarafın da sağduyusu ile olayların büyümeden önlendiğini ifade ederek, “İki tarafın sağduyusu ile olay şimdilik tatlıya bağlandı. Sondaj makineleri gitti. Böyle bir toplumsal refleksten sonra bir daha geleceklerini sanmıyorum. Güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum. İlk başta köylülerle güvenlik güçleri arasında bir arbede oldu ancak tarafların sağduyusu ile olaylar büyümeden önlendi” diye konuştu.

Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ise gece yarısı sondaj makinelerinin güvenlik güçleri eşliğinde köye getirildiği haberini alınca hemen geldiklerini belirterek, “Halk çoluğu çocuğu ile biraya gelerek termik santral istemediğini bir kez daha göstermiştir. Sondaj yapmadan buradan ayrıldılar. Bu tepkilerden umarım ilçemize, köyümüze termik santral istemediğimizi anlamışlardır” dedi.

Yeşil Gerze Çevre Platformu Dönüm Sözcüsü Şengül Şahin ise, termik santral karşıtlarının tek yürek olduklarını belirterek, “Tek yürek halinde ‘köyümüze termik santral yaptırmayız’ dedik. Biz termik santral istemiyoruz, bu kadar insanının feryadını görmüyorlar mı, bu kadar insana rağmen bu ısrar niye anlamakta güçlük çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çevreciler ise sondaj makinelerinin köylerinden ayrılmasına rağmen, termik santral kararından vazgeçilene kadar köylerinin girişinde kurdukları çadırda nöbetlerinin süreceğini söylediler

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1798 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret1166722
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 10°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Üyelik Girişi