Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası

Anasayfa

Kitap yasakları yeniden gündemde. Cumhuriyet tarihimizin en inatçı gündem maddelerinden biri olmayı sürdürüyor. Ve gerek zaten mevcut yasaklar, gerekse ufukta şekillenen yenileri, haklı olarak tepki görüyor. Benim bugünkü “meselem” de işte bu noktada devreye giriyor. Yakın geçmişte bazı aydınlarımız, iktidarın talep ettiği kimi anayasa değişiklikleri için ‘evet’ oyu kullanmışlardı. Bu tavırlarının bir gerekçesi olarak da “Bu kadarı yetmez, ama evet!” söylemini kullanmışlardı. Yani -elbet benim tahminimce- şöyle demek istemişlerdi: “Bu kadarı özgürlükler bakımından elbette yeterli değil ama biz şimdilik, hazır fırsat varken bu kadarını alalım da gerisini sonra düşünürüz…” gibisinden!
04.01.2013
İnsanlık, sorduğu, soruşturduğu sorunun peşine deli divane, korkusuzca, bedeller ödemeyi göze alarak takıldığı için gelişti, ilerledi. Soru sormayınca durur, duraklar insan, insanlık. Ama soru sormak cesaret, yürek işidir Yonca… Soru sormak aynı zamanda tehlikeli iştir… Soru sormak akıntıya karşı durmaktır… Soru sormaya kalkınca asgarisi 4 sıfırlı dolgun maaşından olabilirsin; danışmanlıktan, okuldaki kürsünden, rahatından olabilirsin. Gazetedeki köşenden, ekrandaki postundan olabilirsin… Ama soru sormazsan ot olursun Yonca, ot!.. Ünlü İtalyan Marksist Gramsci,atalarından aktarır; “Sen ot olursan keçiler bile seni yer” diye… Tayyip’in keçileri neden bu kadar semirdi sanıyorsun Yonca…
28.12.2012
..Yeni anayasa, yasaların kaynağı olarak şeriatı işaret ediyor...(Önemle) Mısır’ın belki de en merkezî kurumu konumundaki El Ezher Üniversitesi ve Camii’ne “İslam şeriatıyla ilgili meselelerin danışılacağı yer” payesi veriyor. İşte bu katkı, El Ezher’in bir tür “şeyhülislamlık” makamı haline gelmesi, “fetva mercii”ne dönüşmesi olarak yorumlanıyor.” *** Çeşitli Arap ülkelerinde “kalkışmalar” başladığında bir sürü Türk aydını “İslam dünyasına nihayet özgürlük geliyor”, diye sevinmişti. Ben ise ilk günden itibaren “Arap demokrasi”sinden ancak “İslami düzen”in çıkacağını savunmuştum. Zira, Arap dünyasına yıllardır en derin siyasi yatırımı yapan gücün Müslüman Kardeşler (İhvan) olduğunu bu dünyayı bir nebze takip eden herkes gibi ben de biliyordum.
26.12.2012
Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde, heyecan verici bir gün yaşanacaktı. Çoğunlukla yerli üretim olan Göktürk-2 gözlem uydusu, uzaydaki rezervasyonuna yerleştirilecekti. Günlerden 18 Salı, aylardan 2012’nin Aralık’ıydı. Aynı günlerde meri hükümet 12 Eylül musallatı YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) yasasını, darbe zamanını aratacak değişikliklerle Meclis gündemine indirmeye hazırlanıyordu. Göktürk-2’nin uzaya fırlatılması töreni için Çin’e online bağlanacak zevat –Cumhurbaşkanı unutulup çağrılmamıştı- ODTÜ’de bir araya gelecekti. YÖK yasasına ve yasada yapılacak değişikliklere karşı çıkan öğrenciler, hazır hükümet ayağımıza kadar gelmişken, derdimizi anlatalım,bu hükümetten hazzetmediğimizi de bir kere daha söyleyelim, diyerek hazırlıklar yaptılar.
26.12.2012
ODTÜ'de 18 Aralık'ta meydana gelen olaylar, geliştirilmesinde çok sayıda ODTÜ mezununun da katkı koyduğu Göktürk-2 uydusunun fırlatılması için düzenlenen törenin engellenmesi nedeniyle başlamamıştır. Öğrenciler yeni YÖK yasa taslağı ve Suriye'ye yapılmak istenen olası müdahale konularında endişelerini en üst düzeydeki yöneticilere iletmek istemişlerdir. Ancak, öğrenciler bu amaçla daha yeni yürüyüşe başlamışken polis tarafından şiddet kullanarak engellenmiştir. İçinde lojmanlar, kreş, ilköğretim okulu ve lisenin de bulunduğu, derslik ve laboratuvarlarıyla 20.000 kişilik ODTÜ kampus alanı gaz ve ses bombaları ile savaş alanına dönmüş, ofisler, derslikler, laboratuvarlar ve kütüphane durulamaz, eğitim yapılamaz hale gelmiş, ders ve araştırmaların yapıldığı bölüm binalarında yaşam hakkı tehdit edilmiştir.
26.12.2012
Türkiye dışındaki Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili olarak çalışmalar yapan Necip, Orta Avrupa ve Balkanlar'da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve şehitliklerimiz konusunda alan çalışmaları yürüttü. Bu çalışmalar çeşitli gazetelerde yazı dizisi ola­rak yayımlandı. 1995-1996 yılları arasında Birleşmiş Milletler Örgütü'nün bir projesinde (UNDP) görev alarak Moldova'da Gagauz Türklerinin Latin alfabesine geçişi ile ilgili ola­rak danışmanlık hizmeti verdi.
20.12.2012
İçinde bazı suçluları da barındırdığını düşündüğüm Silivri Davaları artık tüm itibarını yitirdi. “Davalar” yönetilemedi. Zira davalara: i) MİT-Emniyet kavgası, ii) Erdoğan-Cemaat arasında önce işbirliği sonra zıtlaşma, iii) TSK’nın ABD tarafından yeniden yapılandırılması, iv) ABD’nin Erdoğan’ı bir yandan desteklerken diğer yanda denetimden çıkmasına karşı tedbir alma gayreti, v) Kişisel intikam duyguları bir arada bulaşınca her şey birbirine karıştı. Salı günü yazdım. Bu dönemi anlamak için Taraf Gazetesi’ni soğukkanlılıkla irdelemek lazım. Salı günü gazete yönetiminin ellerindeki dosyaları savunmak adına hukuku nasıl çiğnediklerini belgeledim.
20.12.2012
KOLESTROL SADECE BİR TEORİ Dünyanın altıncı büyük ilaç üreticisi olan Roche, iyi kolesterolü yükselten “dalcetrabip” isimli ilaçla yaptığı 6 çalışmayı da durdurduğunu açıkladı. Firma, neden olarak da kısa adı DSMB (Data and Safety Monitoring Board) olan Veri ve Güvenlik Gözetim Kurulu’nun bu ilaçla yapılan çalışmaların “klinik olarak etkili olmadıklarının” anlaşıldığını bildirmesini gösterdi. Dalcetrabip, CETP (kolesteril-ester-transfer-protein) inhibitörü olarak denenen 4 ilaçtan biri. CETP, normalde HDL-kolesteroldeki kolesterolü düşük dansiteli (LDL) veya çok düşük dansiteli (VLDL) transfer ediyor. Bu olay CETP-inhibitörleriyle engellendiğinde HDL artıyor ve LDL de düşüyor. Bu olay tam da bizim “kolesterol teorisine tapanların” istediği bir olay. Adeta, bundan iyisi Şam’da kayısı! Ama gelin görün ki kalp damar hastalıkları, kalp krizleri ve felç rakamları tedavi etmekle önlenemiyor.
14.12.2012
Zaten aç... Belediye nohut veriyor... Makarna yanında... Seviniyor o zaman “ekonomik kriz bize dokunmaz” diye... * Her dört kişiden birisi yoksul... 15 milyon... Senede bir gün olsun ailesini alıp da bir restoranda yemek yeme olanağı yok... Tek pantolonla yaşıyor, çalınsa donla kalacak... Kömür validen... Soba partiden... Battaniyesini verdiler bu sene... “Ekonomik kriz bize dokunmaz” diye keyifli...
11.12.2012
Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) bulgularına göre 2012 yılında hapisteki gazeteci sayısı dünya çapında rekor düzeye ulaştı. Bu durumda terörizm ve diğer devlete karşı işlenen cürümlere dair suçlamaların eleştirel işler yapan editör ve muhabirlere karşı geniş çaplı olarak kullanılmasının payı bulunuyor. Yıllık hapisteki gazeteciler sayımında CPJ 1 Aralık itibariyle parmaklıklar ardında 232 birey tespit etti; 2011 sayımından beri 53 kişilik bir artış var. Türkiye, gazeteci hapseden ülkeler arasında dünyanın en kötüsü.
11.12.2012
Önce Atatürk’ün söylediklerini okuyalım: “Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki Ay’dan bile bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görevse Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.” Altına da şu not düşülmüş: “Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’deki konuşması, 1936.”
06.12.2012
İnşaat sektörü için “ekonominin lokomotifidir” derler. Doğrudur. Burada sayı vermeye de hepsini saymaya da gerek yok; bir inşaatın bünyesine giren yüzlerce malzemeden başlayın, boş bir evi içinde yaşanabilir hale getirmek istediğiniz zaman size gerekli olabilecek her türlü ev eşyasına kadar sayın sayabildiğiniz kadar… Dolayısıyla; bir ülkede inşaat sektörü büyüdükçe ekonominin canlılığı da artar. Sektöre girdi sağlayan üreticilerin yüzü güler, malzeme ve eşya satıcılarının yüzü güler, bu işlerde çalışanların yüzü güler; velhasıl herkese ve her şeye bir canlılık gelir. Hatta hükümete bile.
29.11.2012
“Uzun durgunluk” sanılandan daha da uzun süreceğe, giderek tehlikeli siyasi sonuçlar üreteceğe benziyor. Bu yazıyı yazmaya hazırlanırken, İngiltere’ye odaklanmış olmakla birlikte benzer ruhta bir yorumun, çarşamba günü yayımlanmış olduğunu görünce (Martin Kettle, “Austerity is here to stay...”The Guardian 14/11/2012) canım sıkıldı. Ama konu önemli. O yüzden o yazıyı kullanacağım, haftanın ikinci yarısında yaşanan olaylara ufkunu genişletmeye çalışacağım.
19.11.2012
Günümüz ekonomik şartları içerisinde pek çok kişinin herhangi bir nedenle ödeme güçlüğüne düştüğü ve zaman zaman da icra takibine uğradığı bilinen bir gerçektir. Özellikle gelir seviyesi düşük kişilerin icra takibi ile karşı karşıya kalmaları kendileri ve aileleri için bazen telafisi güç yıkıcı sonuçlar doğrabilmektedir. Bu çerçevede, ödeme güçlüğü çeken ve icra takibi ile karşı karşıya kalan gruplar içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) ödenek, gelir ve emekli aylığı alanlar önemli bir yer tutmaktadır.
13.11.2012
Tashih, kelime anlamı itibarıyla “durumu belirleme ve düzeltme” anlamına gelmektedir. Yaş tashihi ise “kişinin nüfus kütüğüne geçen yaşını doğrulaması durumu, yaş küçültme veya büyültme hali”ni ifade etmektedir. Öncelikle belirtelim ki yaş tashihi (düzeltmesi) yapılabilmesi için dava açılması gerekmektedir.
13.11.2012
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası'nı onaylayarak, 6 milyon 500 bin işçiye sendika yolu kapandı. Resmi gazetede yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek olan yasayla birlikte, 30'un altında işçinin çalıştığı işyerlerinde sendikalı işçiler rahatlıkla çıkartılabilecek. Çıkartılan işçilere tazminat yolu kapanırken, işe iadesi de kabul edilmeyecek.
08.11.2012
İktidar partisi neredeyse göbek atacak sevincinden. Fırsat bu fırsat Başbakan R. Tayyip Erdoğan, tesadüf eseri tam da Fitch’in açıklama yaptığı gün,Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklenip duruyor. Son derece seviyesiz ve alaycı üslubuyla...Aynı Erdoğan çok değil geçen mayıs ayında Türkiye’nin kredi notunu düşüren kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’u, “kararın ideolojik olduğunu”söyleyerek sert bir dille eleştirmiş; hatta “Bunun bedelini, ‘Artık ben seni bir kredi kuruluşu olarak tanımıyorum’ demek suretiyle ödetiriz” diye tehdit bile etmişti.
07.11.2012
Bu sorunun yanıtı neredeyse altıncı senesine giriyor. Anımsamakta zorlanabilirsiniz ancak daha iki sene önce İstanbul’da toplanan IMF zirvesi“artık krizden çıkıldığını” muştulamış; hatta 2010 yılını “toparlanmanın idaresi”gündemiyle görevlendirmişti. Şimdi bundan sadece iki sene sonra IMF tarafından yayımlanan Dünyanın Ekonomik Görünümü (World Economic Outlook) dokümanının tanıtımı sırasında IMF Başekonomisti Olivier Blanchard’ın sözleri ürkütücü ve bir o kadar da gerçekçidir: “Küresel krizden çıkış daha en az on yıl sürecektir.”
07.11.2012
Milletlerin tarihinde bazı dönemler vardır ki, belli amaçlara erişebilmek için maddî ve manevî ne kadar kuvvet varsa hepsini bir araya toplamak ve aynı doğrultuya yöneltmek gerekir. Yakın yıllarda milletimiz, böyle bir toplanma ve birleşme hareketinin önemli sonuçlarını kavramıştır. Memleketin ve devrimin, içeriden ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunması için, bütün milliyetçi ve cumhuriyetçi kuvvetlerin bir yerde toplanması gerekir. Aynı cinsten olan kuvvetler, ortak amaç yolunda birleşmelidir.
23.10.2012
1923 - CUMHURİYET'İN İLANI (Saat 20:30). Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Atatürk'ün, Halk Partisi Meclis Grubu'nun toplantısında, hükûmet buhranına hal tarzı bulmak için "Anayasa'nın bazı maddelerinin açıklanması" gerektiğini bildiren konuşması ve Cumhuriyet teklifinin toplantıda kabul edilmesi.
23.10.2012
Sosyal güvenlik mevzuatına göre çalışanların sosyal güvenlik sistemine ilk defa tabi oldukları tarihten önceki veya sonraki primi ödenmemiş olan bazı süreleri sonradan borçlanarak emeklilik işlemlerinde değerlendirebilme hakları bulunmaktadır. Borçlanılabilecek olan bu süreler yurt içinde olabileceği gibi, yurt dışında da geçmiş olabilir.
15.10.2012
Buradan şu sonuca ulaşıyoruz; vergi yükünün dağılımındaki eşitsizlik, adaletsizlik çıkış noktamız olmalı. Bu büyük fotoğraftaki adaletsizliği sorgulamadan, ücretin üstündeki verginin azaltılmasını istemek yetmiyor.Vergiyi ücretten kaldırırlar, tüketime yıkarlar, yine aynı vergiyi ödetirler size.
15.10.2012
ABD’de önümüzdeki ay gerçekleştirilecek seçimler öncesinde Başkan adaylarının yardımcıları televizyonda kozlarını paylaştı. Demokrat Joe Biden ile Cumhuriyetçi Paul Ryan ABC televizyonunda Martha Raddatz moderatörlüğünde politikalarını masaya yatırdılar. Tartışmada Türkiye’nin Suriye politikası da gündeme geldi. Başkan Obama’nın yardımcısı Joe Biden şunları söyledi: “Suriye dünyanın en tehlikeli yerlerinden birinde. Ülke patlayıp kontrol yanlış insanların eline geçerse, bunun bütün bölge üzerinde etkisi olur ve bölgesel savaşlara yol açma potansiyeline sahip. Biz Türkler, Ürdünlüler, Suudiler ve bölgenin tüm halklarıyla elele çalışıyoruz.
12.10.2012
Hükümet, gelir vergisinde köklü düzenlemeyi gerçekleştiremediği için servetten vergi alma arayışına girdi ise, durağan servetten değil, artan servetten vergi almalı. Bu, zenginden vergi almak değil, zenginleşmeden vergi almaktır. Zengin vergisi bir kez alınır. Zenginleşme vergisi ise devamlıdır. Zenginleşmeden alınan vergi ‘zekât’a benzer...
08.10.2012
Hep dinledik onu… Ama, türkülerini dinledik. Ne dediğine kulak vermedik. Söz’lerini dinlemedik.
26.09.2012
Ankara’da Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yerleşkesi’nde çekilen ve Köy Enstitüleri’ni anlatan ilk ve tek film “Toprağın Çocukları” gösterime gireli dört gün oldu. 1940’da açılan ve sayıları yirmi bire ulaşan Enstitüleri anlatan belgesel tadındaki bu film, imece usulü, gönüllü olarak çekildi.
18.09.2012
Çoğunluk farkında değil. 30 Ağustos’un önemini bilenler de yazıp söylemez oldular. Bari ben yazayım. “Zafer Bayramı bütün bayramların anası” olarak kabul edilip, uzun yıllar kutlanmıştı. Camide de… Kışlada da… Okulda da… Tarlada da…
29.08.2012
İnsan müdahalesiyle tahrip edilen doğanın kendini korumak için aşırı iklim ve hava olaylarıyla tepkisini artık daha sık gösterdiğinin altını çizen Taşkıran, “Güney Asya’daki seller, Kuzey Amerika’daki kuraklık, Samsun’daki sel, Konya’daki kuraklık ve Elazığ’daki hortumlar doğaya müdahale edilmemesi gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.
14.08.2012
Sevgili Metin Erksan… Haber geldiğinde, içimden ilk anda, “Öfke dindi…Artık dinlenebilirsiniz” sözleri geçti. Sonra “Yılanların Öcü”, “Sevmek Zamanı”, “Susuz Yaz” ve “Kuyu”dan, beni hiç ama hiç terk etmeyecek kareler geldi yerleşti yüreğime… Bir de öfkeniz, öfkenizi bütünleyen alçakgönüllülüğünüz
09.08.2012
Londra Olimpiyatları arifesinde siyaset yoluyla öyle bir hava yaratıldı ki, madalyalar bizim sporcuları bekliyordu. Gidecek, alacak ve döneceklerdi. Altın madalyaların, yönetmeliklere göre karşılığı çil çil Cumhuriyet Altınları alınmış ve depo edilmişlerdi.
09.08.2012
Elönü'ye göre "Gerçek dindarlar, solcular." Dindarım diyenler din 'darlığı' çektiğini söyleyen Elönü, "Etrafımız 'Dindarım' deyip, kul hakkı obezi olan, 'Müslümanım' deyip, konforlu secde meraklılarıyla dolu. Kul hakkı yemeyen bir ateist, kul hakkı yiyen bir Müslüman'dan kat be kat üstündür" diyor.
03.08.2012
İsrail ordu istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka kısa bir süre önce İngiliz özel kuvvetlerinin Suriye'de olduğunu ileri sürmüştü. Ayrıca 24 Haziran'da İngiliz Daily Star gazetesi de bu iddiaları gündeme getirmişti. Gazete, İngiliz kuvvetlerinin Suriye'deki görevinin NATO kapsamında olduğunu iddia etmişti.
30.07.2012
Bugün Lozan Antlaşması’nın 89’uncu yıldönümü. Özgürlük, bağımsızlık ve yeni bir devlet! Bu vesileyle bir kez daha anımsatalım: Türkiye’deki sosyal demokrasinin temelinde Atatürkçülük yatar!
24.07.2012
Antakya merkezde, İskenderun ya da Samandağ’da insanlar bir tek konuya kilitlenmiş durumda. Gazeteci, aydın ya da esnaf… Hepsi şikâyetçi. Eskiden turist olarak buraya gelen ya da buradan geçen sıradan turistlerin yerine artık “acaip Suriyeliler” var. Bir de İngilizce konuşan şeyler…
23.07.2012
Aziz Yıldırım'ın tahliyesi ile ilgili en farklı tepki Radikal yazarı Ezgi Başaran'dan geldi. Başaran, şike davasındaki tahliyeler kadar davanın hızla sonuca gitmesi karşısında KCK ve Sivas davalarını hatırlattı eleştirisini grafikle gösterdi. Gündemin bir anda futbol ve Aziz Yıldırım'a odaklanmasına karşın esas gündemin yerli yerinde durduğunu ve hiç bir çözüm umudunun görülmediğini ortaya koyan Ezgi Başaran derdini çarpıcı bir grafikle anlattı.
05.07.2012
İstanbul’daki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde 18 Mayıs Cuma günü toplanan “Yaşam Platformu” üyesi STK’leri, gönüllü grupları, meslek odalarını ve dernekleri temsil eden kalabalık bir grup, 16 Mayıs’ta kabul edilen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu”nu protesto ettiler.
25.05.2012
İşte bu tartışmalar süredursun, ABD Başkanı Barack Obama'nın "ABD'nin en önemli 10 düşünüründen biri" ilan ettiği, dünyaca ünlü Amerikalı jeostratejist ve eski ABD Savunma Danışmanı Zbigniew Kazimierz Brzezinski bu tartışmalara yen bir boyut katacak açıklamaları HABERTÜRK TV ABD muhabiri Gülveda Özgür'e yaptı.
17.05.2012
Üniversite giriş sınavları yaklaşıyor. Herkesin kafasında hedef olarak belirlediği bir üniversite ve bu üniversiteyi belirlerken kullandığı kriterler mutlaka vardır. Son senelerde üniversiteler kendilerine öğrenci çekebilmek için uluslararası çeşitli üniversite sıralamalarını da kullanmaya başladılar. Sizlere bir akademisyenin gözünden bu sıralamalara neden itibar etmemeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım bugün.
29.03.2012
Ülkemizde bu tür konularda çıkan krizlerin esas nedeni, devlet organlarının bazen bilinçli olarak, bazen de demokrasi ve hukuk devleti bakımından gerekli bilgi ve zihniyete sahip olunmadığından bilinçsiz olarak, halkın tercihlerine çeşitli şekillerde müdahale etmeleridir. Kanuni düzenlemelerin bu müdahalelerin gerekçesi veya aracı olarak kullanıldığına sık sık tanık oluruz.
21.02.2012
Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından çeşitli zamanlarda dünyanın hemen her ülkesinde politikacılar, yazarlar, şairler, düşünürler övgü dolu açıklamalar yaptılar. Türkiye’deki bazı cahil tetikçi misyonerler aşağıdaki açıklamaları okurlarsa belki yüzleri biraz olsun kızarır.
11.11.2011
 3 

   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün GÜNLÜĞÜNDEN

Tarihte bugün Atamızın faaliyetleri için ve merak ettiğiniz her gün için lütfen tıklayınız.

Atatürk takvimi, portre ve slaytları için lütfen tıklayınız.

  

             


FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret1162337
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 27° 20°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26276.2878
Euro7.37427.4038
Üyelik Girişi