Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası

Anasayfa

Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından çeşitli zamanlarda dünyanın hemen her ülkesinde politikacılar, yazarlar, şairler, düşünürler övgü dolu açıklamalar yaptılar. Türkiye’deki bazı cahil tetikçi misyonerler aşağıdaki açıklamaları okurlarsa belki yüzleri biraz olsun kızarır.
11.11.2011
“2013 yılı bir yap - kır yılı olacak”... IMF İcra Direktörü Christine Lagarde,Dünya Ekonomi Forumu yıllık toplantısında 2013 yılını bu şekilde tasvir etmekteydi. Küresel kriz altıncı yılını doldururken IMF Direktörü’nün bir anlamda “Tamam mı? Devam mı?” noktasına ulaşarak vurguladığı “yap-kır” (make and break) kavramı 2013’ün deneme-yanılmayla geçeceğini anımsatmakta. 2013 yeni arayışların, yeni politikaların, yeni kurumların (yani yeni “yap”ların) geliştirilmesi yanında, eski dogmaların, eski kurumların, eski fetişlerin (yani“kır”ların) birlikte yaşandığı bir yıl olacak.
27.02.2013
HALK DİYANETLE, GENÇLİK İMAM HATİPLE UYUŞTURULUYOR AKP kadroları için "Bunlar İslamcı değil, muhafazakar; Demirel gibi, Çiller gibi insanlardır. Bunlar İslamcı da olamaz. Eğer rant kokusu almasalar 3 kilometre bile yol yapmazlar" diyen Eliaçık, "İmam Hatiplerde okutulan müfredat, dinin Emevi yüzüdür. Öğretilen dinin 'Afyon' yüzüdür. Halk diyanet yoluyla, gençlik ise İmam Hatipler yoluyla uyuşturuluyor. İmam Hatiplerin ve müfredatının kökten sorgulanması gerekiyor"dedi.
21.09.2012
Dün, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 32’nci, 12 Eylül 2010 Anayasa-Yargı referandumunun 2’nci yıldönümüydü. “Türkiye’nin Sorunu” açısından tarihimizdeki bu iki 12 Eylül olayının da sorumluluğu büyüktür: Birinci 12 Eylül, 12 Eylül 1980 darbesi, birkaç açıdan “Türkiye’nin Sorununun” büyümesine katkıda bulunmuştur:
13.09.2012
Pırıl pırıl yirmi beş evladımızın ölümünden sonra o şehre giden ve konumu gereği bir numaralı sorumlu olması gereken Genelkurmay Başkanı, bir başsağlığı bile dilemeden “Konuşmayacağım. Herşey ortada” diyorsa ve devletin valisi bu felakete aldırmadan konuğuna kilim ve kaymak hediye edebiliyorsa o ülke için alarm çanları çalıyor demektir. Aslında bu çanlar uzun zamandır çalıyor ama duyan yok. Şimdi Uludere’de ne oldu, uçağımızı kim düşürdü, Şemdinli’de gerçek durum nedir, Hatay’daki kamplarda neler oluyor gibi üstü örtülen cevapsız sorulara bir de cephanelik katliamı eklendi.
13.09.2012
Bugün yakın tarihimizin en uğursuz günlerinden birinin yıldönümü. 32 yıl önce bugün toplumumuzun geleceğine, askeri yetenekleri kendi halkına silah çekmekle sınırlı, ABD’deki kukla oynatıcılarının “bizim oğlanlar” dedikleri bir orgeneraller çetesi tarafından ipotek konuldu. Türkiye bu faşist çetenin ve sivil payandalarının eliyle, insanların her türlü aşağılanmayla, hakaretle, korkuyla karşı karşıya kaldığı bir açık cezaevine dönüştürüldü.
12.09.2012
Önce Diyarbakır’a geldim. Şırnak’a gidebilmem için Cizre’ye, oradan başka bir araçla Şırnak’a gitmem gerektiğini öğrendim. Karayoluyla gitmekten vazgeçtim. Diyarbakır kolordu’da üç-dört gün helikopter bekledim. Sonunda Sikorsky’yle hareket ettim.
04.09.2012
Küçük ve azgelişmiş ülkeler ise “Bu coğrafyanın kaderi”, “Emperyalizmin, dış ve iç düşmanların oyunları”, “Bu yöneticilerle bu kadar oluyor”, “Bu halkla bu kadar oluyor”, “Bizim zaten gücümüz ne ki” diye, aslında hepsi bir ölçüde doğru da olabilecek ama sorumluluğu yöneticilerden başkalarına atan sloganlarla avunur, bunların oluşturduğu fırtınalar önünde sürüklenir gider.
29.08.2012
Şu günlerde ise Suriye bir yanardağ gibi ülkemizi büyük bir ateşe atacak şekilde lav püskürtmeye devam ediyor. Bu nedenle bizlerin Suriye’yi tanıması ve incelemesi gerekmektedir. Rakamlara bir bakalım:
14.08.2012
Alman parlamentosunda verilen bir soru önergesi nedeniyle hükümet, istihbarat örgütlerinin Suriye raporlarını açıkladı. Raporda El Kaide'nin Suriye'nin her yerinde faaliyet gösterdiği belirtildi. Raporlarda, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Suriye'de meydana gelen 90 saldırının El Kaide bağlantılı aşırı İslamcı grupların işi olduğuna yer veriliyor.
24.07.2012
Cebimizi Yakacak Düzenlemelere Dikkat!Bizler yaptığımız işlemin, oturduğumuz çevrenin, gittiğimiz yerin, baktığımız ve dinlediğimiz şeyin pek farkında değiliz. Örneğin kaç kişimiz banka ekstrelerini inceliyor? Pos fişlerine bakıyor? Kaç kişimiz faturalarını her yönüyle kontrol ediyor? Farkında olmadığımızı düşündüğümüz bazı gelişmeleri dikkatinize getiriyoruz.
29.05.2012
7.2'lik Van Depremi sonrasında gündeme gelen ve 6 aylık sıkı bir çalışma sonrasında hazırlanıp geçtiğimiz hafta Meclis'ten geçen, kentsel dönüşüm olarak bilinen 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı' ile birlikte Türkiye genelinde 20 yılda 14 milyon konutun elden geçirilmesi planlanıyor.
25.05.2012
Türkiye'nin özünden uzaklaştırılmış parlamenter düzeninin değiştirilmesine ilişkin tartışmada “başkanlık” sisteminin hemen ardından “yarı başkanlık” sistemi önerileri de gündeme geldi. Hatta, Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu'nun “geçiş dönemi için daha uygun olacağı” düşüncesiyle iktidar partisindeki ibrenin “yarı başkanlık sistemine kaydığı” haberlerini de okuduk.
23.05.2012
Nisan ayı enflasyonu, beklendiği gibi yüksek geldi ve yüzde 1.5’u aşarak yıllık bazda yüzde 11’i geçti. Bu uzun zamandır ilk kez oluyor. Nisan fiyat artışlarında, yeni sezon nedeniyle giyimdeki yüzde 13’lük fiyat artışı başrolde görünse de, aile bütçelerindeki payı itibarıyla doğalgaz, elektrik zamları sonuçta daha etkili oldu. Özellikle enerjide dışa bağımlılık, enflasyonu aşağı çekmede ciddi bir engel…
04.05.2012
İstanbul- Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te gayri safi yurt içi hasılasını (GSYH) 2 trilyon 64 milyar dolara çıkararak en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmeyi, kişi başına düşen milli gelirini de 25 bin 76 dolara çıkarmayı hedefleyen Türkiye, 2011'de yüksek büyüme hızına rağmen, bir basamak gerileyerek 18'inci oldu.
20.04.2012
Cumhuriyet yazarı Nilgün Cerrahoğlu bugünkü “Ortadoğu’da Hep Aynı Oyun” başlıklı yazısında, CIA’nın eski Ortadoğu bölge şefi Robert Baer’in kitabından hareketle Ortadoğu’da oynanan oyunları şöyle anlattı:
15.04.2012
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar: "Biliyorum canınız sıkılacak, yüreğiniz kabaracak, üzüleceksiniz ama gerçekleri öğrenmeniz lazım. Daha yumurtadan çıkar çıkmaz civcive antibiyotik veriliyor. Kemikleri gelişmesin, sadece et yapsın diye... Tavuklar tarladaki patatesler gibi hiç kıpırdamadan yetiştiriliyor. Bıraksanız bile kıpırdayamıyorlar... Elinize aldığınızda kemikleri kırılıyor... Bu inanılmaz bir vicdansızlık..
04.04.2012
Ve biz kadınlar… Nazım’ın dizelerinde, sofradaki yeri öküzümüzden sonra gelen, Duygu Asena’ya göre; adı olmayan kadınlarımız… Biz kadınlar; erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığı ileri sürülen, Adem’i Cennet’den kovdurtan Havva’nın kızları…
08.03.2012
Türkiye ekonomisi, yabancı kaynakla büyüyor, yabancı kaynak çekilirse küçülüyor. Döviz açığı, yani cari açığı 77 milyar doları bulan Türkiye, ancak yabancı kaynak girişi ile bu açığını kapatıyor.
05.03.2012
24.01.2012
- Bir ülkede, birbiri ardına cinayetler işlenir ve katiller yakalanmazsa, o zaman "devlet içinde devlet" olduğu yolundaki şüpheler su yüzüne çıkar. Demek oluyor ki polisin yakalamadığı, gücünün yetmediği bazı güç dengeleri bulunmaktadır. Kimdir bunlar?
24.01.2012
Dünya Bankası küresel ekonomi için büyüme tahminini aşağı çekti. Gelişmekte olan ülkeleri 'en kötüye hazırlıklı olun' yolunda uyaran kuruluş, Türkiye için 2012 yılı büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek 2.9 olarak açıkladı.
18.01.2012
1 Ocak'ta yürürlüğe giren genel sağlık sigortası (GSS) ile bütün sağlık hizmetleri, sınırlı istisnalar dışında prim ödeme koşuluna bağlandı. Yeni düzenleme; özellikle yeşil kart sahipleri, liseyi bitirdikten sonra 18 yaşını dolduran ve üniversiteye giremeyenler, 25 yaşından büyük üniversite öğrencileri ile yoksulluğunu kanıtlamaya davet edilen kesimler açısından tartışmalı hükümler içeriyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) "paran kadar sağlık" dönemi başladığını öne sürdü.
16.01.2012
SGK Başkanı’nın verdiği bilgiye göre, halen Yeşil Kart alamamış, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK imkanlarından yararlanamamış 1.7 milyon kişi var. 1 Ocak’dan itibaren Yeşil Kartlılar ile hiçbir güvencesi olmayanların bölgelerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) başvurarak gelir durumlarını tesbit ettirmeleri gerekiyor.
27.12.2011
Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayı... 23 Aralık 1930 "Kubilay Olayı", Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biridir. Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay "devrim şehidi" olarak simgeleşti.
23.12.2011
İrticacı-gericileri tarafından, İzmir'in Menemen ilçesinde 81 yıl önce şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşları düzenlenen törenle anıldı.
23.12.2011
TÜİK’in (devletin) dün yayınladığı bilgilere göre, Dünya Bankası ölçütlerinde (kurumsal olmayan) nüfusumuzun yüzde 16.9’unu teşkil eden 12.0 milyon yoksulumuz var. Avrupa Birliği ölçütlerinde ise yoksul sayımız 16.9 milyon. Ve de toplam nüfusun yüzde 23.8’ini oluşturuyor.
20.12.2011
Yoksulluk sınırı ve altında yaşayanların toplamı halkoın % 35 i. Türkiye'de en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkı, 2010'da 8 kata geriledi. TÜİK araştırmasına göre, nüfusun yüzde 16,9'u yoksulluk sınırının altında bulunurken, sürekli yoksulluk riski altında bulunanların oranı da yüzde 18 olarak gerçekleşti.
19.12.2011
Bakın deprem enkazından yine ‘Horasan Harcı’nın yokluğu çıktı. Eski yapılarda özellikle Selçuklu eserlerinde yapı harcı olarak kullanılan ‘Horasan Harcı’nın binlerce yıllık gücü mukavemeti dayanaklılığı direncindeki mucizeyi ve sırları hala çözemiyor mimarlar mühendisler sanat tarihçileri.
24.11.2011
SHP eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, 4 yıl önce bugün hayata gözlerini yummuştu. Sevenleri ve yakınları, İnönü'yü bugün çeşitli etkinliklerde anacak.
31.10.2011
Kulluktan, yurttaşlığa, Hanedan iktidarından, halkın iktidarına, Ümmet toplumundan, Millet toplumuna, ...................
31.10.2011
Çocukluğumuzdan bu yana duyduğumuz bir yaşam gerçeğimiz. Bin yıllardır var ama deprem ile birlikte yaşama kültürümüz, sadece "KADERİMİZ BUYMUŞ" tan ibaret. Takdir-i İlahi olarak başlayan, "Allah verdi allah aldı" ile biten zihniyet her yere hakim.
24.10.2011
Lüks otomobillerin vergisini de bedelini de bunları satın alanlar ödemez. Önce Maliye öder. Sonra Ayşe Hanım Teyzem’den tahsil eder. Nasıl olur? Anlatacağım. Sayın Erdoğan halkımıza “Porsche’ye binmeyin. Fiat’a binin” diyor. Çok haklıdır. Söylediklerine aynen katılıyorum. Sayın Erdoğan’ı alkışlıyorum. Rahmetli babaannem ele güne muhtaç iken, düşünmeden gereksiz harcama yapanları eleştirirken “Ayranları yok içmeye, faytonla gidiyorlar def-i hacet etmeye” der idi.
24.10.2011
İşte Boratav’ın açıklamaları: Hükümetin dış dünyayla bağlantısında önemli arızalar var. Bu da esas olarak ekonominin dış dünyaya, özellikle dışarıdan gelen sermaye hareketlerine büyük ölçüde bağımlılığıyla ilgili. Bu bağımlılığın bir boyutu da her kesin bildiği gibi cari açık sorunudur. Yani ekonomi büyük ölçüde dış açık vermeden büyüyemiyor. Üstelik zaman içinde daha fazla ve daha fazla açık vermek zorunda kalıyor, aynı hızla büyüye bilmek için...
05.10.2011
Sansürlenen yazısında kimseyi hedef almadığını fakat “dinler arası diyalog” konusunu irelediği anlatan Yeniçağ Gazetesi eski Yazarı Sabahatin Önkibar, “Niye kaldırıldı, neden kaldırıldı bilmiyorum ama ben de niye kaldırıldı sorusunu sordum, cevap alamayınca da istifa ettim.” dedi.
04.08.2011
Cumhuriyet yazarı Bekir Çoşkun, 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışıyla ilgili kaleme aldığı yazıda, son altı yıl içerisinde basına uygulanan sansürün nasıl domino etkisi yarattığını yazdı. İşte Bekir çoşkun'un çok konuşulacak "sansür" yazısı:
28.07.2011
Bugün 1 Temmuz. Çocukluğumuzda ne olduğunu bilmez, “yarış bayramı” der çıkardık. Gerçekte de o zamanki Giresun’un parkı deniz üstünde kurulu bir tribün gibi yukardan, hemen önündeki kayalıklara ve onlardan 10/15 m açıktaki kristal denize bakardı. 1 Temmuz’da tüm kent halkı parka dolar, denizde yapılabilecek her türlü yarışmayı heyecanla izlerdi. 100 metreler, 1000, 2000 metreler.
01.07.2011
Hasta yatağındayken bir dostuna yazdığı mektubunda "Kimseye borcum yok, insanlara olan borçlarımı yüreğimle ödedim" diyen Aydınlanma bilgesi İlhan Selçuk, sadece insanlara değil ulusuna, aydınlanma devrimine ve halkına olan borçlarını da aynı hesaptan, yani yüreğiyle ödedi.
21.06.2011
Toplumsal cinsiyet üzerine araştırmalar yürüten bir grubun yaptığı uluslararası yoklamaya göre, Afganistan, kadınlar için en tehlikeli ülke. Thomson-Reuters Vakfı'nın yaptırdığı araştırmada, yüksek düzeyde şiddet, sağlık hizmetlerinin çok yetersiz olması ve yoksulluk yüzünden Afganistan'ın kadınlar açısından en tehlikeli ülke olduğu kaydedildi.
16.06.2011
Üyesi olduğum TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) ve Töb-Der (Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği) ‘rin de hukuk danışmanı olan Halit Çelenk benim de savunmanlığımı yapmıştı. Çünkü o ülkemizde aydın,devrimci ve solcu olduğu için sürülen, açığa alınan, yargılanan, mahküm olan…herkesin hukuk dayanağı idi.
09.05.2011
 4 

   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün GÜNLÜĞÜNDEN

Tarihte bugün Atamızın faaliyetleri için ve merak ettiğiniz her gün için lütfen tıklayınız.

Atatürk takvimi, portre ve slaytları için lütfen tıklayınız.

  

             


FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret1169149
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.25645.2775
Euro5.92935.9531
Üyelik Girişi