Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası

Anasayfa

Asıl ortak nokta, hepsinin yoksul halk çocukları olması... Görüyoruz cenazelerin çıktığı yerleri: Yıkık dökük gecekondular, nasipsiz varoş evleri... Dövünen kasketli köylüler, ağıt yakan başörtülü anneler... Terhis olup iş bulabilmek, bir yuva kurabilmek için şafak sayan şehit öyküleri... Han hamam sahiplerinin çocuğu yok içlerinde... Askeri-sivil iktidar elitinden, “Bu bayrak inmez” nutku çekenlerden, habire ahkam kesen bizlerden birinin oğlu yok. Asıl dikkat çekilesi detay, asıl “yaman çelişki” bu... Etnik sanılan sorunun, “şehitlik” payesiyle gizlenen sınıfsal özü burada...
06.09.2012
Demiştik ki: “Medyada terörhaberlerini görmezden gelmek, küçültmek başı kuma gömmektir. Çare değildir. Terör kendini göstermek için daha büyük eylemlere yönelir.” Demiştik ki: “Siz haber vermezseniz insanlarkendilerinden neyin gizlendiğini merak eder. İllegal bilgi kaynaklarına ve fısıltı medyasına kulak verir. Olay, olduğundan büyük görünür.”
04.09.2012
Mustafa Kemal geldi… Demiryolları millileştirildi. Milletin oldu. Vagon fabrikası kuruldu. Okul kuruldu. Demiryolcu yetiştirildi. Tek kuruş borç almadan, bunların yaptığının dört katı demiryolu yapıldı.
29.08.2012
Guardian gazetesinin tanınmış köşe yazarı Seumas Milne, "NATO üyesi Türkiye, İncirlik hava üssünün içinde veya yakınlarında Özgür Suriye Ordusu için bir lojistik ve eğitim üssünü kurdu" iddiasında bulundu.
09.08.2012
İstanbullu olsaydı, ak’bil bul, metrobüse bin git de diyebilirlerdi. Libyalı yaralı muhalifler, özel uçakla Türkiye’ye getirildi. Özel ambulanslarla özel uçaktan indirilen Libyalılar, özel doktorlar ve özel eskortlar eşliğinde, özel hastanelere götürüldü.
09.08.2012
“Kampta, 3 bin mülteci kalmaktadır. Yemekler kampa özel şirketler tarafından getirilmektedir. Ayrıca, Yayladağ Kaymakamlığı’na ait bir araçla da, Suriye sınırında savaşan muhaliflere yemek götürüldüğü görüldü. Şirketlerden gelen, kuru gıdalardanda bu kişilere gönderiliyor. Bu sevkiyat ise gece yapılıyor.”
09.08.2012
Friedrich Dürrenmatt “Fizikçiler” adlı oyununda bir kahramanına şöyle dedirtir: “Sorulan soru geri alınamaz!” Doğrudur, insanoğlunun kafasına bir soru takıldı mı, öldüm Allah, insan o sorunun cevabını arar. Herhalde, kedi için de aynı durum geçerli ki “merak kediyi öldürür!”
02.08.2012
Akşam gazetesi yazarı Serdar Akinan bugün köşesini Soner Yalçın'ın Avrupalı parlamenterlere yazdığı mektuba ayırdı. Akinan sadece "Bugün köşem Soner Yalçın'ın" şeklinde tek cümlelik bir giriş yazısı yazarak köşesini olduğu gibi mektuba ayırdı.
30.07.2012
“Atabeyler Çetesi” davasını anımsayan var mı? 6 yıl kadar önce yani 2 Haziran 2006’da “Başbakan Erdoğan’a suikast hazırlığı” manşetleriyle uşak gazetelere servis edilen dava, Ergenekon, Balyoz, Odatv, Andıç vb. yani tüm Ergenekon davalarının ilk provası ve hazırlığı oldu.
24.07.2012
ABD, AB, Rusya, Çin, Türkiye vs., hemen herkes açısından Suriye’de yaşananlar, insani değerler ve ahlak ile siyasi ve ekonomik çıkarların birbirine ne kadar uzak düştüğünü ne yazık ki bir kez daha göstermiştir. Devletler ve siyasi ittifaklar açısından yalnızca çıkarlar ve etki alanı mücadelesi vardır. Halkların kaderi, insanların katli, yoksulluğu, on yıllarca sürecek çatışmalarda telef olacağı gibi şeyler hiç kimsenin umurunda değildir. Ne siyasi iktidarların, ne de görevi gerçekleri ortaya koymak olan gazetecilerin!..
27.06.2012
Bakın göreceksiniz; ABD’nin gerek kendi yetkilileri, gerek İngiltere veya NATO üzerinden koparacağı siyasi gürültü ve gerek Batılı, gerek yalaka-yerli medyalardan gelecek kışkırtmalar Türkiye’ye bağıra bağıra: “Batı başka işlerle meşgul ama sen de bu ağır hakaretin altında kalma, başka türlü Ortadoğu’nun ağabeyi olamazsın!”, diye bastıracak. Türkiye artık ABD ile Rusya’nın arasında sıkışıp kalmış bir ülkedir! Ortadoğu’ya hava atmak üzere çıktık yola ama dilerim berhava olmayız!
27.06.2012
Bir Türk keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesi, geçen aralık sonundaki Uludere katliamından altı ay sonra bir kez daha, aktörleri arasında Genelkurmay ve Hava Kuvvetleri’nin bulunduğu, son derece vahim ve sakıncalı bir durumla karşı karşıya kaldığımızı göstermektedir. Uludere vakasında asker karar verici ve uygulayıcıydı. Bu feci olayın gereği hâlâ yerine getirilmemiş olan siyasi ve ahlaki sorumluluğu ise hükümetin sırtında durmaktadır.
26.06.2012
Birinci Dünya Savaşı'nın milyonlarca can aldığı yıllarda, 1917'de, ünlü Amerikalı Senatör Hiram Johnson'a atfedilen söz şuydu: "Savaşın ilk kurbanı daima gerçeklerdir..." Birinci Dünya Savaşı sırasında bile saptanan bu gerçek, günümüzde daha da farklı bir boyut aldı. Artık savaş başlamadan da kurban ediliyor gerçekler. Bunu hem içeride, hem dışarıda gözlemliyoruz.
26.06.2012
AKP'nin tek başına iktidarda bulunduğu yaklaşık 10 yıldaki icraatını parti programında verilen sözler üzerinden dün değerlendirmeye çalıştım. Aslında okurun sabrını zorlayan uzunluktaki dünkü yazı için çok sayıda alıntı yaptığım AKP Programı'nda yer verilen birçok bölüm üzerinde özel olarak durmak gerekiyor.
06.06.2012
2 Mayıs 2012 günü öğrencilere dağıtılan süt bir anda Türkiye’nin gündemini işgal etti.Çünkü 12 kentte 1000’den fazla öğrenci hastanelik oldu.Milli Eğitim Bakanı,zehirlenme olmadığını iddia ederken Sağlık Bakanlığı da süt alerjisine dikkati çekti.Kimileri,olay “psikolojik kaynaklıdır”,kimileri de “açken mide bulanabilir” diye komedyenlere taş çıkartacak açıklamalar yaptılar. Ancak Sivas Valisi,TV’lere yaptığı açıklamada , sütlerin bozuk çıktığını söyledi.
04.05.2012
Beni zerre kadar takip edenler; 28 Şubat dönemine nasıl karşı çıktığımı,bu nedenle bir kaç kez yargılandığımı bilirler. 2003-2004 döneminde, özellikle Jandarma’nın (Şener Eruygun ve Levent Ersöz) benimle nasıl uğraştığına dair belgeler Adliye arşivlerinde bulunabilir. Ancak, ben 28 Şubat’a da , 2003-2004 dönemi hayasızlığına da neden karşı çıktı isem, şimdinin “mağdurları”nı aynı gerekçe ile savunma ihtiyacı duyuyorum:
20.04.2012
Uğur Mumcu, 19 yıl önce, 24 Ocak 1993 Pazar günü, bir hasta ziyareti için çıktığı evinden otomobiline binerken uğradığı bombalı suikast sonucu yaşamını yitirdi.
24.01.2012
Uğradığı bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993'te yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 19. yılında evinin önünde düzenlenen törende anıldı.
24.01.2012
2008 yılında ithalat 201 milyar dolar, dış ticaret açığımız 70 milyar dolardı. - 2011 yılında ithalat 240 milyar dolara, dış ticaret açığı 106 milyar dolara ulaştı. - İthalatın rekor kırması, ihracatın yerinde sayması sonucu cari açık (döviz açığı) 2008 yılında 42 milyar dolar iken 2011 yılında 80 milyar dolara dayandı.
06.01.2012
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Cüzzamla Savaş Derneği ile Vakfı ve Uluslararası Lepra Birliği'nin (ILU) kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan, doğumunun 76. yılında bugün İstanbul'da düzenlenecek bir dizi etkinlikle anılacak.
13.12.2011
Terör 2001 yılında sıfırlanmış, hiç şehit verilmemişti. Ama 2002 yılında 6 şehitle tekrar harekete geçen terör, 2003 de 21, 2004 de 73, 2005 de 92, 2006 da 121, 2007 de 118, 2008 de 150, 2009 da 135, 2010 da 141 ve henüz 10 ay da 110 şehit vermiş durumdayız.
20.10.2011
Başbakan, ÖTV zammıyla ilgili eleştirilere "Sigara içme, alkolü az tüket. Porsche kullanacağına Fiat'a bin" yanıtını verdi ama kendisi 500 bin liralık araç kullanıyor. Ecevit'in koruması Birgün, Erdoğan'ın çağrısının "ahlaki" olmadığını belirterek Renault ve Fiat marka araç kullanan Ecevit'i örnek gösterdi.
18.10.2011
Bir ülkede cari açığın GSMH’ye, yani bizim Başbakan’ın o çok övündüğü kişi başına düşen milli gelire oranı yüzde 5’i geçiyorsa bu kırmızı alarmdır, krizdir. Yunanistan’ın durumunu anlamak, yüzde 5 sınırını bilince daha da kolaylaşıyor. Ya Türkiye?
13.10.2011
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, şeker fabrikalarının özelleştirilmesindeki mantığı anlamakta güçlük çektiğini belirterek, ”Özelleştirilecekse de mal varlıkları Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’de bırakılarak işletme hakkı şeklinde ihaleye sunulabilir” dedi. Yetkin, TZD genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’nin (TÜRKŞEKER) 25 fabrikaya sahip olduğunu ifade ederek, bunlardan 10′unun özelleştirme kapsamına alınacağını hatırlattı.
11.10.2011
'Sizin hiç babanız yandı mı' diye yazdı, işinden oldu Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok Akatlı'nın işine Doğuş Üniversitesi tarafından "Sivas Katliamı ile ilgili açıklamaları sakıncalı bulunduğu için" son verildiği iddia edildi.
23.09.2011
Trabzon’un Çaykara İlçesi’ne bağlı Karaçam Beldesi’nden geçen Solaklı Deresi üzerine Hidroelektrik Santral (HES) yapımının mahkemenin verdiği 'yürütmeyi durdurma' kararına karşın başlatılması, yöre sakinlerini isyan ettirdi. Çalışmaları engellemek isteyen köylülerle santral çalışanları birbirine girince olaylara jandarma müdahale etti. Copların da kullanıldığı arbedede 2'si asker 7 yaralandı, 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar adliyeye sevkedildi. Tepki gören firma da yaşanan olayların ardından iş makinelerini geri çekti.
23.09.2011
Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl köyüne kurulmak istenen termik santrale karşı çıkan ve yörede nöbet tutan ilçe halkı ve köylüler, gece yarısı gelen sondaj cihazlarının köye girişini engellemeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin barikat oluşturduğu alanda, çevrecilerin tepkisi üzerine sondaj yapılmasından vazgeçildi.
09.09.2011
“Yandaşı” ile “candaşı” ile Türk medyası, ama güç sevdası, ama güçten korku ile ne kadar görmezden gelirse gelsin; BM’nin hazırladığı “Palmer Raporu” Türk dış politikasının lime lime döküldüğünün resmi bir ifadesidir.
07.09.2011
Küreselleşme mikro milliyetçiliği ve mikro dinciliği destekledi… Üstelik de ulusal devlet yapılarına karşı, bu tür devlet yapılarını güçsüzleştirme pahasına destekledi. Huntington’un temellerini attığı “Uygarlıklar Savaşı” önce din ve mezhep üzerinden, sonra da ırk ve milliyet üzerinden ulusal devlet yapılarını zora soktu…
16.08.2011
Bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şeylerden birisi anormalin normalleşmesidir. Tabii ki savaş da kötüdür, deprem de, ekonomik kriz de, salgın hastalık da... Ancak, bunların hepsi belirti gösterir. Kendisini açık seçik hissettirir. Bertaraf edilmesi için herkes topyekün savaş verir. Zira hakkında toplumsal mutabakat vardır.
27.07.2011
Siyaset eğer halka doğruları söylememek sanatıysa bu sanatın kitabını AKP'li politikacılar yazıyor diye düşünüyorum. Herkes "AKP'yi düşürse düşürse ekonomik kriz düşürür!" diye düşünürken AKP bu krizden de pes dedirtecek yöntemle sıyırmaya çalışıyor!
22.07.2011
İran'da son günlerde toplu tecavüzler yaşandığına ilişkin haberler ülkede endişe yaratıyor ve değerlerin sorgulanmasına yol açıyor. İsfahan yakınlarında, muhafazakar bir kasabada, özel bir partiye katılan kadınlar geçen hafta kaçırılmış ve kendilerini bıçaklamakla tehdit eden bir grup erkeğin tecavüzüne uğramıştı.
17.06.2011
İnterneti daha güvenli hale gelmesi için devlet katalog suçları belirledi ve bu suç kapsamına giren sitelerin engellenmesi görevi de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na verildi. 5651 nolu kanun kapsamında fuhuş, çocuk pornosu, kumar ve intihara teşvik gibi konularda siteleri engelleme yetkisine sahip TİB, internet kafeler için 1 milyonun üstünde sitenin erişiminin engellenmesi emri verdi, hem de hiç bir idari tedbir kararı almadan!
23.05.2011
Yöremiz için önümüzde süreçte olabilecek felaketlere karşı tüm kamuoyu ile dikkatleri KELKİT VADİSİ nin sonu olacağı ifade edilen “ERBAA HES” Projesine yönlendirerek yetkililere bölgemizden yükselen haykırışları duyurmaya çalıştık, bu mücadelede sesimizi sonuna kadar kullanarak tüm vadiyi ilgilendiren yanlışlıklara karşı “sorumlu basın” anlayışı ile yolumuza devem edeceğiz.
28.02.2011
Acil, kanser, yoğun bakım gibi hizmetlerden yasak olmasına rağmen ek ücret alan özel hastanelere, SGK müfettişleri 15 milyon lira ceza kesti.
29.12.2010
Keyifleri yerindeydi; Türkiye darbelerle, derin devletle, faili meçhul cinayetlerin arkasındaki güçlerle, kontrgerillayla, Gladyoyla mücadele edecek, ileri demokrasiye geçilecekti. Kimi liberal, kimi candaş, kimi yandaş, kimi de dindaştı... Coştukça coşuyorlar, ellerinde iki bavul dolusu belgeyle özel yetkili savcılara gidiyorlardı.
20.04.2012
Kadın nedir? Büyük ozan Nazım Hikmet bakın kadını nasıl anlatıyor. “Kimi der ki kadın uzun kış gecelerinde yatmak içindir. Kimi der ki kadın bir yeşil harman yerinde dokuz zilli Köçek gibi oynatmak içindir. Kimi der ki ayalimdir.Boynumda taşıdığım vebalimdir. Ne o, ne bu. Ne döşek, ne köçek.Ne ayal, ne vebal. O benim kollarım, bacaklarım, yavrum, annem, karım, kız kardeşim, hayat arkadaşım.”
08.03.2011
Hayvan Beslenmesinde saman kullanılması yanlıştır. Saman içerisinde yeterli besin maddesi yoktur. Hayvanların karnını şişiren saman tokluk hissi verir, açlığı bastırır. Saman hayvanlar için dolgu maddesidir. Altlık olarak kullanılmalıdır. Avrupa’ da saman işe yaramadığı için toprakla karıştırılarak çürütülür.
28.02.2011
Türkiye’de resmi rakamlara göre her gün ortalama 5 kadın erkekler tarafından herkesin gözleri önünde katlediliyorken, kadın cinayetleri son 7 yılda yüzde 1400’lük artış gösteren kadın cinayetleri cins kırımı boyutuna ulaşırken “8 Mart Kadınlar Günü”nü kutlamak tuhaf olsa gerek..
08.03.2011
Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün bu çalışmasıyla yardımlardan yararlananların fotoğrafı ilk kez bu kadar net çekiliyor. ayalp@hurriyet.com.tr Araştırma, Türkiye genelinde SYDV ile belediyeler tarafından dağıtılan yardımlardan en az iki yıldır yararlanan aileleri kapsıyor.
12.01.2011
 6 

   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün GÜNLÜĞÜNDEN

Tarihte bugün Atamızın faaliyetleri için ve merak ettiğiniz her gün için lütfen tıklayınız.

Atatürk takvimi, portre ve slaytları için lütfen tıklayınız.

  

             


FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret1169148
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.25645.2775
Euro5.92935.9531
Üyelik Girişi