Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası

Anasayfa

Maraş Katliamı’nın 33. yıldönümünde, olaylardan 15 gün kadar sonra kente gönderilen senato heyeti içinde yer alan eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, yaşananları tek kelimeyle özetledi: “Faşist bir plandı.” Güneş, o döneme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Katliamın göz göre göre geldiğini belirten Güneş, MİT’in hükümete konu ile ilgili hiçbir istihbarat vermediğini söylerken, bilgi bir yana, Maraş’taki katliama bizzat katkı yaptığını söyledi.
22.12.2011
Maraş Katliamı iki solcunun öldürülmesiyle başladı. Katliam 23 ve 24 Aralık 1978'de gerçekleştirildi. Katliamın hazırlık süreci 8 ay öncesine kadar gitmektedir.
19.12.2011
Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil'den çok konuşulacak bir yazı daha. İstiklal savaşı filan yok, hepsi dümen! Punta’da bayram vardı. Yunan ordusu Pasaport’tan karaya çıkmış, İzmir Metropoliti Hrisostomos etekleri zil çala çala koşmuş, haçıyla takdis edip, “evlatlarım, ne kadar Türk kanı içerseniz, o kadar sevaba girmiş olacaksınız” diyerek yere kapanmış ve ilk ayak basan Yunan albayının çizmelerini öpüyordu.
05.12.2011
Ergenekon soruşturması ve davaları süreci 12 Haziran 2007'de bir ihbar üzerine Ümraniye'de bir eve yapılan baskınla başladı. Aradan geçen yaklaşık 4,5 yılda seri gözaltı operasyonları ve tutuklama kararları birbirini izledi. Ancak çeşitli dalgalarda gözaltına ve yıllardır tutuklu olan hiç kimse hakkında hâlâ sonuçlanmış tek dava bile bulunmuyor.
28.11.2011
Sorun onlara... 2005'te terör suçu gerekçesiyle tutuklanan insan sayısı 273 iken ne oldu da bu sayı 2010'da 12.897'ye çıktı. Bu ülkede aniden hudayinabit gibi terörist mi yetişmeye başladı?
24.11.2011
“Yemen yolu çamurdandır Sefertası bakırdandır Zenginimiz bedel öder Askerimiz fakirdendir...” Dün dündür, bugün bugün” demişti; Süleyman Demirel... Başbakan’a iktidarının birinci yılında sordular: “Bedelli askerlik var mı?” “Yok... Bu bizim siyaset anlayışımıza uymaz... Eğer Genelkurmay askerlik çağı gelenlerin sayısının arttığını bize söyler ve bir çözüm isterse, o zaman bedelli askerliği değil, askerlik süresini kısaltmayı düşünürüz” dedi.
17.11.2011
Padişah açılımı Gazeteler yazdı... Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihinde ilk kez bir padişah için, Sultan 1’inci Abdülmecid’in ölümünün 150’nci yıldönümü vesilesiyle anma töreni düzenliyor. Padişah tuğralı davetiyeler, milletvekillerine gönderildi. Anma töreni 17 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak.
16.11.2011
TBMM’nin dünkü oturumunda söz alan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, TBMM Başkanlığı’nın 10 Kasım Atatürk’ü anma için hazırladığı davetiye ile Meclis’te ilk kez anılacak olan Sultan 1’inci Abdülmecit için hazırlanan davetiyeleri eleştirdi. İnce, 10 Kasım Atatürk’ü anma davetiyesi ile Sultan 1’inci Abdülmecit için hazırlanan davetiyeyi elinde göstererek, "Yazıklar olsun size şu davetiyelere bakın" dedi.
16.11.2011
Bugünlerde çok tartışılan ve yeniden uygulanmasına karar verilen bedelli askerlik, aslında bir ulusun, ulus olabilmesinin en önemli unsurudur. Vatan ortaksa, onu korumak için herkes ortaklaşa nöbet tutacaktır. Türk köylüsü, bu gerçeği bir tokat gibi çarpmıştır bedelli isteyen zenginlerin yüzüne
16.11.2011
Dış İşleri Bakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu; Henüz 6 ay evvel: 1)Libya’ya NATO müdahalesine tamamen karşı idiniz.Başbakan’ın Kaddafi’den aldığı “insan hakları ödülü”nün iade edilmesi talebini şiddetle red ediyordunuz. 2)İran’a karşı her türlü ambargoya karşı idiniz. Hatta ambargoların bir işe yaramadığını söylüyordunuz. 3)O zaman da halkına zulmeden (zaten şimdi muhalefet yıllar süren zulme baş kaldırıyor) Başer Esad’ın Suriye’si ile kan kardeş olmuştunuz.Sınırlar açılıyor, adeta “tek millet, çift devlet” sloganı ile 2 ülkenin Bakanlar Kurulu ortak toplantılar yapıyordu.
16.11.2011
Van depremi ve vicdan körelmesi VAN’da meydana gelen depremin hemen ardından sosyal medyada küçük bir tur atayım dedim.
24.10.2011
Terörle mücadelede “1990 öncesine döndük” denildiği zaman bazıları cahilce, bazıları ise ahlaksızca o yıllardaki mücadeleyi kanunsuzlukla suçluyor, bütün bir terörle mücadele dönemini faili meçhullerle itham ederek lekeliyordu. Yorum yapmak için televizyona çıkarak, yaşanan terör olaylarını “Silivri-Kandil-İmralı irtibatı” veya “Ergenekon yaptı” gibi ancak ahmakları inandıracak kolaycı ve siyasi çıkar amaçlı yalanlar sıraladılar. İşte Hakkâri’deki 24 şehidin sorumluluğu onların da omzundadır. Terörün ne olduğunu bilmeyen, kamuoyunu ve siyasi iktidarı yanlış bilgilendirenlerin ellerindedir o şehitlerin kanı.
20.10.2011
İzmir Gazeteciler Cemiyeti 65 yıllık tarihinde ilk kez müfettişlerce didik didik incelendi. Cemiyete, Balbay'ın da aralarında bulunduğu bazı gazetecilere yönelik 'istek' geldi.
18.10.2011
Sendikal Güç Birliği Platformu, 3. bölgesel toplantısını İzmir'de gerçekleştirdi. Toplantı sonrası sendika başkanları ve işçilerin Aydınlık'a değerlendirmeleri şöyle:
13.10.2011
'Parasız eğitim'e polis müdahalesi Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı İstanbul Üniversitesi'nin akademik yılı açılışında protestolar vardı. Roman çalıştayında 'Parasız eğitim' itedikleri için 600 gün tutuklu kalan Berna ve Ferhat da oradaydı.
13.10.2011
"Hem Baba Bush hem de Oğul Bush, Arap ülkelerindeki rejimleri değiştirmenin askeri kuvvet yoluyla olacağını düşünüyordu. Ancak, Obama yönetimi taktik değiştirdi. Bu ülkelerdeki halkı harekete geçiriyor, onlarla işbirliği yaparak savaşlarında yardım ediyor. Bu, 'yeni müdahalecilik' doktrinidir.” Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın
11.10.2011
Yürürlükte bulunan 1982 Anayasası zaman içinde çok önemli değişikliklere uğradı. Yazıyı rakamlara boğmak istemem ama, ciddi bir dönemin öncesinde olduğumuz için 1982 Anayasası neye dönmüş; dökümünü yapmakta fayda var. 177 maddelik 1982 Anayasası’nın 113 maddesi değiştirildi. İlki 1987, sonuncusu Mart 2011 olmak üzere, tam 17 kez küçük ya da büyük anayasa değişikliği yapıldı.
11.10.2011
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Gazprom'un yaptığı 'Batı Hattı'ndan özel sektör gaz ithal edecek' açıklamasını değerlendiren CHP'li Ali Rıza Öztürk, 'Yeni zam kapıda' dedi. Elektriğin yarısının doğalgazdan üretildiği, elektrik zammının da doğalgazı izleyeceği belirtildi.
05.10.2011
Cumhuriyet, Kürt sorununu iki temel icraatla çözmek istedi: Eğitim ve toprak reformu. Toprak reformu yapmaya Atatürk’ün bile gücü yetmedi. İnönü kalkıştı, CHP bölündü; DP ortaya çıktı. Ve doğru düzgün bir toprak reformu yapılarak bölgenin feodal yapısı kırılamadı. Şeyhe, şıha karşı tek umut eğitimdi. Kürt çocukları devlet okullarında okudu. (Örneğin Kemal Burkay Köy Enstitüsü mezunudur.)
30.09.2011
Biz, “Erdoğan talimat verdi, Güney Kıbrıs’a elektriğini bile veriyoruz !” diye yandaş basınca uyutulurken aynı tarihlerde Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Güney Kıbrıs Rum Hükümeti’yle silah anlaşması yapıyordu.
23.09.2011
Kılıçdaroğlu: “Halkımızın büyük özlem duyduğu aydınlık, bağımsız, özgür, mutlu Türkiye, partimizin de hedefi olan Türkiye’dir.”
09.09.2011
Bütün [Batılı] medya, Güney Suriye’de 17 Mart tarihinde patlak veren protesto hareketlerini, en başından beri çarpıtma ve yönlendirme ve çarpıtma çabası içinde oldu. Batı medyası Suriye’deki olayları, Tunus’tan Mısır’a ve Libya’dan Suriye’ye kendiliğinden yayılan geniş bir Arap demokrasi hareketinin parçası olan protesto hareketleri olarak sundu.
18.08.2011
Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik yazarı Prof. Dr. Celal Şengör, “Günümüz Dünyasında En Büyük Tehlike: Yobaz - Liboş Ortaklığı” adlı yazısında Sam Harris'in “The Moral Landscape” (Ahlaki Peyzaj) adlı eserine yer verdi. Harris, 'çok yaygın bir yanlışı düzeltmek amacıyla ele aldığı bu eserinde insan değerlerini bilimin tayin edemeyeceği ve dolayısıyla dinlere gerek olduğu' konusuna vurgu yapıyor.
16.08.2011
Usta gazeteci Ignecio Ramonet, Medyanın Zorbalığı kitabında Batı basınının nasıl politik bir enstrümana dönüştüğünü çok ilginç örneklerle anlatır. Özellikle Doğu Avrupa'da sosyalist düzenlerin çözülüşünde merkez medyanın adeta bir savaş aygıtı gibi kullanılmasını eleştirir. Mesela, Romanya'daki Çavuşesku rejiminin ülkede katliam yaptığı algısının, Batı basını tarafından nasıl yaratıldığını açığa çıkarır.
16.08.2011
Bugün Türk dış politikasına baktığımızda ne “komşularla sıfır sorun”, ne de“çok merkezli dış politika” gözlemliyoruz. Hele hele, Türkiye Ortadoğu’da ne “ön almak”, ne “proaktif davranmak”, ne de “oyun kurucu” olmak durumunda! Türkiye, eskiden olduğu gibi, tek merkezli kararlar eşiğinde, ABD’nin ardı sıra pasif politikaların peşinden koşuyor.
10.08.2011
AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dokunmayı ibadet” olarak gördü. Hatırlanacağı gibi bir AKP’li il başkanının Tayyip Erdoğan’ı peygamber gibi gördüğünü söylemesi MHP’li Osman Durmuş tarafından meclis kürsüsünden duyurulmuştu. Bu olaya çok sert tepki gösteren Erdoğan il başkanını görevden almıştı.
22.07.2011
Yazımıza soru ile başlayalım. Batılı hangi demokraside yargı ya da savcılık makamı yapacağı bir iç operasyon öncesinde Başbakanla bir araya gelir ve ona brifing verir? Batı’da böyle bir ülke yok; zira böyle bir şey yargının ipotek altına girmesidir. Peki Türkiye’de bugün durum nedir? Tam tersidir.
07.07.2011
Soruyorum size... Ben şimdi çocuğuma 'senin deden şairdi, yazardı, doktordu, bu ülkenin aydınlık yüzüydü ama yakıldı' nasıl diyeceğim? Ona hiçbir şey ayaklanmaya kalkmış cehalet kadar korkunç olamaz derken aynı zamanda insanların bir gün tekrar diri diri yakılmayacağına nasıl inandıracağım?
01.07.2011
Almanya Deniz Feneri Hakimi Horst Zimmermann, “2. davayı açar açmaz Karaman ve Akman’ın tutuklanması lazım ama Türkiye onları bize vermeyeceği için dava açıp açmama konusunda henüz bir karar vermedik” dedi.
17.05.2011
Prof. Dr. Doğan Kantarcı'dan HES'lerin olumsuz etkilerini ortaya koyan çarpıcı Alakır raporu. Kantarcı, HES'lerin insanlar ve canlılar için soykırım kaynağı olduğunu iddia etti ve ekledi: "Danıştay kararına göre Alakır'da HES yapılması mümkün değildir. Bu yöndeki zorlamalara halkın itiraz ve direnme hakkı doğaldır!"
28.03.2011
Gazetecilere Özgürlük Platformu Basın Özgürlüğü İçin Yürüdü Gazeteciler, basına yönelik tutuklamaları 5 bin kişilik yürüyüşle kınadı: 'Korkumuz tutuklanmak değil halkın sesinin kısılması.' Boyun eğme, eğiyorsan gazeteciyim deme
15.03.2011
Bugün içeriden biraz uzaklaşalım: Margaret Thatcher’ın cenaze töreni için İngiltere’de kampanya açılmış. Şöyle: Thatcher yeni-liberalizmin dünyayı sarıp sarmalamasında veya yakıp yıkmasında başrol oyuncularından biriydi. Amerikan yeni-muhafazakâr ve liberaller çağının, Şikago/Friedman’ın İngiltere temsilcisi ve uygulayıcısıydı. Özelleştirmelere damgasını vurmuştu. Şimdi onun için devlete cenaze töreni düzenletmeyin, Thatcher’in ruhunu sızlatmayın, bir ihale açın, en düşük fiyatı veren cenazeyi kaldırsın, parayı da özelleştirdiği sektörler versin, böylece inancı gereği devlete de yük olmamış olur.”
11.04.2013
Cezayir’in en tanınmış yazarı Dr. Boualem Sansal, 2011 yılında Alman Yazarlar Birliği'nin 'Barış Ödülü'nü aldı. Kendisine “Cezayir’in Orhan Pamuk’u” demek hiç de yanlış olmaz. Sansal, Batının Libya’ya müdahalesine karşı çıkan Arap aydınlardan biriydi. ‘Arap Baharı’ndan ya da ‘Arap Devrimi’nden fazla heyecanlanan Batılılara yaptığı çağrı da meşhurdu: “Arap Devrimini pek seviyorsanız, siz de kendi ülkelerinizde devrim başlatın. Tek ülkede ya da tek bölgede devrim olmaz, hep birlikte kurtulalım. Örneğin Arap Devrimi hemen Avrupa’da da başlarsa süper olur.” Die Zeit gazetesinden Werner Bloch, Boualem Sansal ile konuştu. Röportajın aslı 4 Mayıs gününden itibaren internet sayfasına da kondu.
17.05.2012
Tarihimizle yüzleşelim! Bu lafın en çok kullanıldığı tarihlerden biri kuşkusuz, 12 Eylül 1980. Sözüm ona bugünlerde bir davayla yargılanıyor. Ben size ne o davayı, ne de o eski günleri anlatacağım, benim derdim bugünle, çünkü 12 Eylül hâlâ sürüyor.
04.05.2012
ABD, Müslüman Kardeşler (MK) ile yakınlaştı. Arap dünyasında Müslüman Kardeşler’in iktidara gelmesine destek veriyor. - Mısır, Tunus, Libya ve Suriye’de bunun örnekleri yaşandı ve bugün de yaşanmakta. - Ancak MK, İsrail’e karşı; zemininde şeriat düzenini esas alan bir politikaya sahip. - ABD bunu bile bile MK ile nasıl işbirliği yapıp yakınlaşabiliyor? Bu sorunun yanıtı henüz verilmiş değil.
05.03.2012
Türkiye, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun birlikte kaleme aldığı “Sızıntı/Wikileaks’te Ünlü Türkler” kitabını konuşuyor. Odatv, Silivri Cezaevi’nde 1 yıldır tutuklu bulunan gazeteciler Pehlivan ve Terkoğlu’na, tartışma yaratan kitaplarıy ilgili sorular gönderdi. Tutuklu gazeteciler avukatları aracılığıyla sorularımızı yanıtladı.
23.02.2012
Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun yazdıkları “Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler” (Kırmızı Kedi Yay.) adlı kitap haftalardır en çok satan kitap.Baskı üzerine baskı yapıyor. Zira, kitap çok yakın tarihimize, ABD tarafından yalanlanmayan belgelerle ışık tutuyor. AKP-ABD, Türk Emniyeti-FBI arasındaki şaşırtıcı ve hatta yüz karası ilişkileri ortalık yerlere döküyor. Milletten gizlenen veya hakkında millete yalan söylenen olguları teker teker sıralıyor
23.02.2012
Deniz Feneri davası ne durumda dersiniz? Hayır, o davayı ciddiye aldıkları için haklarında soruşturma açılan savcılardan değil, Almanya’da imanı da, cebi de kuvvetli Müslümanlardan toplanıp Türkiye’ye çantalarla getirilip, TV kanalı sahibi de olan bir dini bütün ve AKP’liliği su götürmez işadamının kasasına inen milyonlarca Euro’dan söz ediyorum. Hani Alman yargısının sorumluları içeri tıktığı; paçayı kurtarmış görünenleri de yargılamak için geçenlerde Türkiye'ye başvurulan Deniz Feneri davasından söz ediyorum.
21.02.2012
Ne Ermeni’ye, ne Kürd’e, ne Alevi’ye, ne de eşcinsele huzur, güven, adalet sunamayan ve giderek hegemonik ve otoriteryan hale gelen bir liberal İslâmcılık, bu bakımlardan ardılı ve muarızı olduğu jakoben Kemalizm’den hiç de farklı bir söylem ve pratik üretmiyor.
20.01.2012
Her yılın sonunda o yıla bir olay damga vurur. Diğer meslek alanlarını bilmem ama medyaya 2011’de bir olay değil, bir kelime damga vurdu: Yalaka!
28.12.2011
 8 

   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün GÜNLÜĞÜNDEN

Tarihte bugün Atamızın faaliyetleri için ve merak ettiğiniz her gün için lütfen tıklayınız.

Atatürk takvimi, portre ve slaytları için lütfen tıklayınız.

  

             


FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret1162338
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 27° 20°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26276.2878
Euro7.37427.4038
Üyelik Girişi