Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
SAĞLIK SİGORTASINDA YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI

http://www.sigortacigazetesi.com.tr/manet/5308-sagliizisiienleme.html

Hazine Müsteşarlığı tarafından bir süredir üzerinde çalışılan Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği, 23 Ekim'de Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelikteki maddeler altı ay sonra yürürlüğü girmiş olacak. Yeni Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği, halihazırdaki özel sağlık sigortası ürünlerinde pek çok değişiklik yapılmasını zorunlu kılacak. Seyahat Sağlık Sigortası dışındaki tüm özel sağlık sigortası çeşitlerine ilişkin yönetmelik hem sigortacılar hem de sigortalılar için birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

 

 

 

 

Yeni yönetmelik; bilgilendirme ve teklif, sözleşme türleri, ömür boyu yenileme garantisi, katılım sertifikası, plan değişikliği ve geçiş işlemleri, sigorta süresinin sona ermesinden sonraki tedavilere ilişkin genel hükümler ile özel sağlık sigortası tarifesi, sağlık konularında uzman kişi çalıştırma zorunluluğu ve aktüerya raporu, hizmetsatın alma, sağlık bilgileri ve bilgilerin gizliliği, özel sağlık sigortalarında çalışma esasları ile tamamlayıcı ve destekleyici sağlık sigortası ürünlerine ilişkin hükümleri kapsamakta.
 

ÖNE ÇIKAN NOKTALAR
 

• Yeni Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeler içinde en dikkat çekici olan nokta yenileme garantisi. Yenileme garantisi veren ürünlerde, bu garanti hak edildikten sonra ek primi uygulanmasına artık izin verilmiyor. Yenileme garantisi verilen ürünün değiştirilmeden, özel şartlarının korunarak devamı isteniyor. Yani yeni düzenleme, tüketici açısından son derece olumlu özellikler taşıyor.
 

* Sözleşmeye göre, sağlık sigortaları yenileme garantili veya garantisiz olarak yapılabilecek. Sigorta poliçesinin hangi koşullarda ömür boyu yenileme garantisine tabi olacağı bilgisine yer verilecek ve bu koşullar sonradan sigortalı aleyhine değiştirilemeyecek.
 

* Şirket, sigortalının ömür boyu yenileme garantisi aldıktan sonraki dönemde ortaya çıkan hastalık ve rahatsızlıklarından ötürü teminat kapsamını daraltamayacak, teminat limitini düşüremeyecek, sigortalı katılım payını artıramayacak.
 

* Sigorta yaptıran kişi sözleşme tarihinden itibaren ilk 30 gün içinde iptal talebinde bulunursa ve bu süre içerisinde herhangi bir tazminat ödenmemişse, ödenen primler beş iş günü içinde kesintisiz olarak iade edilecek.
 

* Bir diğer önemli konu, sigortalıların bilgilendirilmesi. Bu konuda ciddi yaptırımlar mevcut. Yeni düzenlemede, yenilemeden tahsilata kadar her konuda şirketlerin sigortalıları yazılı olarak bilgilendirmesi isteniyor. Bu da operasyonel açıdan birtakım zorlukları beraberinde getiriyor.
 

* Sigortalının yazılı onayı olmadan üçüncü kişi ve kurumlardan bilgi alınamayacak. Ayrıca, gerekirse hekim muayenesi ve tetkiklerin ücretini şirketin ödemesi ile ilgili ibare de sigorta şirketlerini zorlayabilir.
 

* Bununla birlikte, özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin tüm sağlık bilgileri ve geçmişte gördüğü tedavilere ilişkin kayıtlar, eğer sigortalı kabul ediyorsa sigorta şirketlerine açık hale gelecek. Yönetmelik uyarınca, sigorta şirketi, sigortalının yazılı onayını alarak onu tedavi eden kişi ve kurumlardan, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı'ndan bilgi alma ve belge isteme hakkına sahip olacak.

  
1976 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret1213276
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928618.0004
Euro18.235918.3090
Üyelik Girişi