Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
Almanya sigorta pazarı OTO SİGORTALARI

David Kohen


 

Almanya sigorta pazarı OTO SİGORTALARI

 http://www.sigortacigazetesi.com.tr/kohen-davi.html

Almanya'daki ve Türkiye oto sigortalarında teminat kapsamı ve primler benzer olmakla beraber, mali mesuliyet teminat tutarları arasında astronomik farklılıklar bulunuyor.

 

1939 yılından beri Almanya’nın bütün federal eyaletlerinde motorlu bir taşıtla trafiğe çıkmadan önce ferdi üçüncü şahıs sorumluluk sigortası yaptırmak zorunludur. Ayrıca, her araç sahibi geniş kapsamlı bir kasko sigortası yaptırmakta serbesttir. Bütün oto sigortası türleri birçok özel sigorta şirketi tarafından temin edilmektedir. Sigorta priminin tutarı, bölge, aracın tipi veya kişisel sürüş tarzı gibi çeşitli kriterlere göre belirlenir.

 

(http://www.finanzierungsreargeber24.de (21 Eylül 2012).

 

Oto sorumluluk sigortası / ferdi üçüncü şahıs sorumluluk sigortası için Alman mevzuatının belirlediği en düşük teminat, bedeni zarar kişi başına 7,5 milyon euro (20,6 milyon lira), maddi hasar için 1 milyon euro (2,7 milyon lira) ve bedeni zararla veya maddi hasarla doğrudan veya dolaylı ilgisi olmayan parasal kayıp / servet kaybı için (financial / fortune loss) 50.000 euro (137.500 lira)’dir. Sigorta şirketleri genelde bedeni zarar, maddi hasar ve diğer parasal kayıp/servet kaybı için 50 milyon veya 100 milyon euroluk (yaklaşık 141 milyon dolar ve 275 milyon lira) hepsi bir arada/bileşik tek limitli sigorta teklif ederler (bedeni zarar teminatının limiti genelde bedeni zarara maruz kalan HER BİR kişi için 8 ilâ 15 milyon eurodur (22 - 41 milyon lira).

 

BİR ARACIN ALMANYA’DA SİGORTALANMASI

 

Bütün araçların en azından üçüncü şahıs sorumluluk sigortasına (Autohaftpflichtversicherung veya Pflichtversicherung) sahip olması mecburidir. Sigorta belgesi (Versicherungszertifikat) her zaman araçta bulundurulmalıdır. Geçerli sigortası olmayan araç sürücülerine cezalar uygulanır.

 

SİGORTA TÜRLERİ

 

• Haftpflichtversicherung: Üçüncü şahıs sorumluluk sigortası; Almanya’daki bütün araçlar için yasal olarak zorunlu olan asgari sigorta.

• Kasko: Geniş kapsamlı kasko sigortası; farklı düzeyleri vardır.

• Teilkaskoversicherung: Üçüncü şahıs, yangın ve hırsızlık

• Vollkaskoversicherung: Tam kapsamlı

Alman oto sigortası sisteminde, poliçe bedelinin en çok yüzde 25’ine kadar ulaşabilen hasarsızlık indirimi (schadenfreiheitsrabatt) uygulaması vardır.

 

SİGORTANIN YAPTIRILMASI

 

Bir oto sigortası sözleşmesi yapılırken aşağıdaki belgeler gerekli olacaktır:

• Kimlik belgesi

• Araç ruhsatı

• Aracın satın alındığını gösteren bir makbuz

(Originalrechnung) veya satış senedi (Kaufvertrag)

• Ödeme doğrudan borçlanma yapıldıysa, banka bilgileri

 

BİR KAZA DURUMUNDA

 

Bir kaza meydana geldiğinde, bir kaza tutanağı formu (Unfallbericht) doldurulur. Hasar talepleri sigorta şirketine telefonla veya yazılı olarak iletilebilir. Kaza tutanağı formunun bir hafta içinde gönderilmesi tavsiye edilir.

 

EKSPERTİZ

 

Kaza yerinde Alman sigorta şirketlerine ait acil durum numaralarından biri arandığında, ilgili sigorta şirketleriyle otomatikman irtibat kurulur. Sigorta şirketi tarafından yazılı teyit ve gerekliyse mali sorumluluk beyanı (Reparaturkosten-Übernahme Erklärung) düzenlenecektir. Bu belge (veya belgeler) aracın tamirini yapan servise verilir ve sigorta şirketi doğrudan servise ödeme yapar. Sürücüler aracı tamir ettirecekleri servisi seçebilirler. Tamir sırasında ikame araç (Ersatzwagen) veya kiralık araç (Mietwagen) gerekli değilse, kullanım kaybı tazminatı (Nutzungsausfallentschädigung) talep edilebilir.

 

KASKO

 

Almanya’da çok az sayıda kişi “Vollkasko” (Fullkasko) sigortası satın almaktadır. İnsanlar çoğunlukla daha uygun maliyetli olduğu için “Teilkasko” (Kısmi kasko) sigortası yaptırmaktadır. Yeni bir otomobiliniz varsa, tam sigorta yaptırmanızda fayda var, aksi takdirde bir servet ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, hasarın ilk x tutarına kadar olan kısmını sizin ödemenizi öngören belli miktarda bir muafiyeti (selbstbeteiliung) kabul ederek sigortanın maliyetini düşürebilirsiniz. Ayrıca, üç aylık taksitler yerine bir yıllık peşin ödeme yaparak da sigorta maliyetini düşürebilirsiniz.

 

ACENTELERİN ÖNEMİ

 

Sigorta acenteniz, özellikle hasarsız araç kullanma deneyimine sahip olduğunuzu gösterebilir, örneğin işvereninizle “hasarsızlık” indirimi pazarlığı yapabilir. Burada sorun, sigorta acentelerinin genelde onlara komisyon ödeyen daha pahalı şirketlerle iş yapmalarıdır. Bu durumda pahalı poliçe ve iyi bir indirim arasında veya ucuz poliçe ve indirimsizlik arasında bir denge oluşur.

 

Teklif almak için, sigorta ettirmek istediğiniz aracı kesin olarak tanıtan “Herstellerschlüsselnummer” (üretici numarası) ve “Typschlüsseinummer” (tip anahtar numarası) bilgilerine de ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgiler aracın belgelerinde (“Fahrzeugschein”) bulunur, dolayısıyla burada bir nevi tavuk mu, yumurta mı, durumu söz konusudur. Belge olmadan teklif olmaz. Araç olmadan belge olmaz. Yine de belli bir marka/model araca ait bu bilgileri diğer web sitelerinde bulabilirsiniz (ya da aracı bir bayiden satın alıyorsanız, bayiden alabilirsiniz).

 

SİGORTA FİYATINA EK MASRAF

 

Aracı tescil ettirdiğinizde, bir kereye mahsus olmak üzere yaklaşık 40 euro (110 lira) tutarında yeni plaka ve tescil (Zülassung) masrafları ödersiniz.

Daha sonra, motorun tipine, emisyon belgesine, yaşa ve motor büyüklüğüne bağlı olarak değişen bir yıllık Kraftfahrtzeugsteur (motorlu taşıt vergisi) ödenir, bu vergiyi burada hesaplayabilirsiniz (buradaki oranlar Niederschasen’de uygulanan oranlardır, ancak Bavaria’da da benzeri oranlar uygulanmaktadır).

Her 2 yılda bir TÜV muayenesi (teknik muayene) yaptırmanız gerekir. Bu muayenenin maliyeti 75 eurodur (206 lira) (yaptırmanız gereken onarımlar varsa, bu onarımlar da artı maliyettir), ayrıca her 2 yılda bir egzoz emisyonu kontrolü yaptırmanız gerekir, bu kontrolü TÜV muayene istasyonunda yaptırabilirsiniz, maliyeti yaklaşık 30 eurodur (80 lira).

Yakıt, yağ, lastikler, servis, onarımlar vesaire cabası.

 

ALMANYA’DAKİ OTOMOBİL ÜRETİCİLERİNDEN SİGORTA BAĞLANTILI ASİSTANS HİZMETİ

 

Almanya’da oto sigortasını oto bayilerinden satın alanlar normalde avantajlı bir konumdadırlar. Almanya’daki otomobil bayileri şimdilerde sigorta ve tescil gibi konularda alıcılara yardımcı oluyorlar. Bu yardım hem yeni, hem de ikinci el otomobiller için sağlanıyor. Bir bayi gerekli yetkiye sahip değilse, o bayinin müşterileri bu hizmetten yararlanamıyorlar.

 

ALMAN OTO SİGORTASININ MASRAFLARI

Almanya’da oto sigortası, diğer bazı iktisadi olarak gelişmiş ülkelerdeki oto sigortasından daha pahalıdır. Almanya’da kaza yapma ihtimali, Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden daha yüksektir, çünkü Almanya’da kilometre başına daha fazla sayıda araç trafiğe çıkmaktadır.

 

ALMAN OTOMOBİL ŞİRKETLERİNİN SAĞLADIĞI KREDİLER

Almanya’da oto sigortası şirketleri, temiz sürüş siciline dayalı olarak krediler sağlamaktadır. Ancak, tüketicilerin bu tür haklardan yararlanabilmeleri için, sigorta acentelerinden bir yazı almaları gerekmektedir.

  
5573 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret1213277
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928618.0004
Euro18.235918.3090
Üyelik Girişi