Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası
Sorumluluğunu bilen sigortaya koşuyor
http://www.dunya.com/sorumlulugunu-bilen-sigortaya-kosuyor-211433h.htm

Sigortalının üçüncü şahıslara vereceği zararlar sonucu, karşılaşacağı tazminat taleplerini, sigorta şirketinin karşıladığı poliçeler olarak ifade edilen "sorumluluk sigortaları"nda önümüzdeki beş yılda ciddi büyüme öngörülüyor

Sigortanın temel taşlarından biri olan “sorumluluk” ve bu yönde olabilecek risklere yönelik geliştirilen “sorumluluk sigortaları” ülkemizde henüz istenen hızda olmasa da sektörün toplam prim üretimi içindeki payını artırırken, önümüzdeki beş yıllık dönemde gelişme potansiyelinin oldukça yüksek olacağı öngörülüyor. 

Sorumluluk sigortalarında risk "sorumluluk" tur. Sorumluluk sigortaları; sigorta ettirenin sorumluluğunda olan eylem ve fiillerden veya kazalardan dolayı üçüncü şahısların mallarına ve canlarına gelebilecek zararları tazmin eder. Genel tanımı ile ise sigortalının üçüncü şahıslara vereceği zararlar sonucu, karşılaşacağı tazminat taleplerini, sigorta şirketinin karşıladığı poliçeler olarak ifade ediliyor. 

Zorunlu ama pas geçiriliyor

Gelişmiş ülkelerde birçok çeşidi olan söz konusu branşta ülkemizde bugün, İşverenin Hukuki Sorumluluk Sigortası; Üçüncü Şahıs Hukuki Sorumluluk Sigortası, Ürün Sorumluluk Sigortası, Mesleki Sorumluluk Sigortası; Asansör Kazalarına Karşı Sorumluluk Sigortası ve Özel Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası adı altında hizmet veriliyor. Bu genel branşlar altında zorunlu olan sorumluluk sigortaları ise sırasıyla, Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Özel Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Deniz Yolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Tehlikeli Madde ve Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası, Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ve Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası olarak adlandırılıyor. 

Sektör içinde payı yavaşda olsa artıyor
 
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, 2013 yılının ilk 10 aylık döneminde hayat dışı sektörde toplam 16.3 milyar TL prim üretimi gerçekleştirilirken,  Genel Sorumluluk branşında 420 milyon TL’lik bir prim üretimi gerçekleştirildi ve 2012 yılı toplamı olan 419.9 milyon TL’lik prim üretimini 2 ay öncesinden geçmiş oldu.  Sorumluluk sigortalarının sektörün toplam üretim içindeki payı ise 2013 yılı 10 aylık verilerine gore yüzde 2.50 seviyeleri ile 2012 yılı toplamındaki payına çok yakın bir şekilde seyrediyor. Söz konusu branşta 2012 yılın ilk 10 aylık döneminde 355.2 milyon TL’lik prim üretimi gerçekleşmişti.  Bu yılın ilk 10 aylık performansına baktığımızda yaptırılması zorunlu olan genel sorumluluk sigortalarında Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk ve Yapı Denetimi Zorunlu Mali Sorumluluk branşında prim üretilmiyor olması ise kafalarda soru işareti yaratıyor. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve büyük depremlerle karşılaşan bir ülke olmamıza ve  inşaat sektörünün hızla büyüdüğü ülkemizde henüz yapı denetiminde zorunlu olan bir sigortayı yaptırmıyor olmamız da çok düşündürücü bir durum olarak karşımıza çıkıyor. 

Öte yandan sektör temsilcileri ise sorumluluk sigortalarının geleceğine yönelik umutlular. Sektör temsilcileri DÜNYA’ya yaptıkları açıklamalarda sorumluluk sigortalarına olan talebin gerek zorunlu sigorta türlerinin uygulamaya alınmış olması, gerek hizmet ve ürün tedarikinde sözleşmeler ile bu teminatların talep edilmeye başlanması, gerekse meslek sahibi veya kurumların risk yönetimi anlayışı ile hareket etmeye başlamaları sebebi ile artan bir trend içinde olduğunun altını çiziyorlar.

http://www.dunya.com/sorumlulugunu-bilen-sigortaya-kosuyor-211433h.htm

  
2205 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret1213276
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928618.0004
Euro18.235918.3090
Üyelik Girişi