Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Saat
Site Haritası

Anasayfa

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası'nı onaylayarak, 6 milyon 500 bin işçiye sendika yolu kapandı. Resmi gazetede yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek olan yasayla birlikte, 30'un altında işçinin çalıştığı işyerlerinde sendikalı işçiler rahatlıkla çıkartılabilecek. Çıkartılan işçilere tazminat yolu kapanırken, işe iadesi de kabul edilmeyecek.
İktidar partisi neredeyse göbek atacak sevincinden. Fırsat bu fırsat Başbakan R. Tayyip Erdoğan, tesadüf eseri tam da Fitch’in açıklama yaptığı gün,Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklenip duruyor. Son derece seviyesiz ve alaycı üslubuyla...Aynı Erdoğan çok değil geçen mayıs ayında Türkiye’nin kredi notunu düşüren kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’u, “kararın ideolojik olduğunu”söyleyerek sert bir dille eleştirmiş; hatta “Bunun bedelini, ‘Artık ben seni bir kredi kuruluşu olarak tanımıyorum’ demek suretiyle ödetiriz” diye tehdit bile etmişti.
08.11.2012
07.11.2012
Bu sorunun yanıtı neredeyse altıncı senesine giriyor. Anımsamakta zorlanabilirsiniz ancak daha iki sene önce İstanbul’da toplanan IMF zirvesi“artık krizden çıkıldığını” muştulamış; hatta 2010 yılını “toparlanmanın idaresi”gündemiyle görevlendirmişti. Şimdi bundan sadece iki sene sonra IMF tarafından yayımlanan Dünyanın Ekonomik Görünümü (World Economic Outlook) dokümanının tanıtımı sırasında IMF Başekonomisti Olivier Blanchard’ın sözleri ürkütücü ve bir o kadar da gerçekçidir: “Küresel krizden çıkış daha en az on yıl sürecektir.”
Milletlerin tarihinde bazı dönemler vardır ki, belli amaçlara erişebilmek için maddî ve manevî ne kadar kuvvet varsa hepsini bir araya toplamak ve aynı doğrultuya yöneltmek gerekir. Yakın yıllarda milletimiz, böyle bir toplanma ve birleşme hareketinin önemli sonuçlarını kavramıştır. Memleketin ve devrimin, içeriden ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunması için, bütün milliyetçi ve cumhuriyetçi kuvvetlerin bir yerde toplanması gerekir. Aynı cinsten olan kuvvetler, ortak amaç yolunda birleşmelidir.
07.11.2012
23.10.2012
1923 - CUMHURİYET'İN İLANI (Saat 20:30). Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Atatürk'ün, Halk Partisi Meclis Grubu'nun toplantısında, hükûmet buhranına hal tarzı bulmak için "Anayasa'nın bazı maddelerinin açıklanması" gerektiğini bildiren konuşması ve Cumhuriyet teklifinin toplantıda kabul edilmesi.
Sosyal güvenlik mevzuatına göre çalışanların sosyal güvenlik sistemine ilk defa tabi oldukları tarihten önceki veya sonraki primi ödenmemiş olan bazı süreleri sonradan borçlanarak emeklilik işlemlerinde değerlendirebilme hakları bulunmaktadır. Borçlanılabilecek olan bu süreler yurt içinde olabileceği gibi, yurt dışında da geçmiş olabilir.
23.10.2012
15.10.2012
Buradan şu sonuca ulaşıyoruz; vergi yükünün dağılımındaki eşitsizlik, adaletsizlik çıkış noktamız olmalı. Bu büyük fotoğraftaki adaletsizliği sorgulamadan, ücretin üstündeki verginin azaltılmasını istemek yetmiyor.Vergiyi ücretten kaldırırlar, tüketime yıkarlar, yine aynı vergiyi ödetirler size.
ABD’de önümüzdeki ay gerçekleştirilecek seçimler öncesinde Başkan adaylarının yardımcıları televizyonda kozlarını paylaştı. Demokrat Joe Biden ile Cumhuriyetçi Paul Ryan ABC televizyonunda Martha Raddatz moderatörlüğünde politikalarını masaya yatırdılar. Tartışmada Türkiye’nin Suriye politikası da gündeme geldi. Başkan Obama’nın yardımcısı Joe Biden şunları söyledi: “Suriye dünyanın en tehlikeli yerlerinden birinde. Ülke patlayıp kontrol yanlış insanların eline geçerse, bunun bütün bölge üzerinde etkisi olur ve bölgesel savaşlara yol açma potansiyeline sahip. Biz Türkler, Ürdünlüler, Suudiler ve bölgenin tüm halklarıyla elele çalışıyoruz.
15.10.2012
12.10.2012
Hükümet, gelir vergisinde köklü düzenlemeyi gerçekleştiremediği için servetten vergi alma arayışına girdi ise, durağan servetten değil, artan servetten vergi almalı. Bu, zenginden vergi almak değil, zenginleşmeden vergi almaktır. Zengin vergisi bir kez alınır. Zenginleşme vergisi ise devamlıdır. Zenginleşmeden alınan vergi ‘zekât’a benzer...
Hep dinledik onu… Ama, türkülerini dinledik. Ne dediğine kulak vermedik. Söz’lerini dinlemedik.
08.10.2012
26.09.2012
... 14 ...

   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün GÜNLÜĞÜNDEN

Tarihte bugün Atamızın faaliyetleri için ve merak ettiğiniz her gün için lütfen tıklayınız.

Atatürk takvimi, portre ve slaytları için lütfen tıklayınız.

  

             


FİNANS GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret1214986
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.542018.6163
Euro18.425918.4997
Üyelik Girişi