Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Site Menüsü
Saat
Site Haritası

Fedai Toyran: Hedeflerimizi acentelerimizin gayretleriyle aştık

Fedai Toyran: Hedeflerimizi acentelerimizin gayretleriyle aştık

Fedai Toyran: Hedeflerimizi acentelerimizin gayretleriyle aştık

Bu yazı 88.  kere okundu.

2010 yılı ilk altı aylık dönemde SBN Sigorta’nın üretiminin sektör ortalamalarının üzerinde artış gösterdiğini söyleyen SBN Sigorta Acenteler ve Kurumsal Pazarlama Müdürü Fedai Toyran, “2010 yılı ilk altı aylık üretim hedefimizi, acentelerimizin gayretleri ve katkılarıyla aştık” dedi.

 

2010 yılının ilk altı aylık sektör verilerini değerlendiren SBN Sigorta Acenteler ve Kurumsal Pazarlama Müdürü Fedai Toyran, “Açıklanan rakamlara göre ocak-haziran aylarını kapsayan ilk 6 ayda, sigorta sektöründe 2009 yılında 6.413.409 lira olan prim üretimi, yüzde 11.75’lik artışla 7.166.786 liraya yükseldi. Hayat dışı prim üretimi yüzde 11.65 oranında artarken, hayat branşında artış oranı yüzde 12.16 olarak gerçekleşti. İlk altı ayda oluşan yıllık TÜFE’de yüzde 8.37’lik ve ÜFE’de yüzde 7.64’lük artış oranı dikkate alındığındaysa prim üretiminin reel olarak artmış olduğu görülüyor” dedi. Toyran, SBN Sigorta’nın sektördeki durumundan bahsederken şunları söyledi: “SBN Sigorta olarak üretimimiz geçen yılın ilk altı aylık döneminde 44.751.000 lirayken, 2010 yılının aynı döneminde yüzde 24 oranında bir artışla 55.341.000 liraya ulaşmıştır. Üretimimiz, sektör ortalamalarının üzerinde artış göstermiştir. 2010 yılı ilk altı aylık üretim hedefimizi, acentelerimizin gayretleri ve yeni katılan acentelerimizin katkılarıyla aştık.”

‘MEVCUT SATIŞ AĞIMIZ GENİŞLİYOR’
2010 yılı ilk 6 aylık dönemde yılbaşı itibariyle 68 yetkili acente, 734 sınırlı yetkili acente, 254 banka şubesi, 7 broker ile üretim çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Toyran, mevcut dağıtım/satış ağlarının, yılın ilk altı ayında yeni katılanlarla birlikte 70 yetkili acente, 1002 sınırlı yetkili acente, 256 banka şubesi, 7 broker olduğunu belirtti. Toyran genişleyen dağıtım ağıyla 1335 merkezde vatandaşlara sigortacılık hizmeti sunabilir hale geldiklerini vurguladı. Toyran: “SBN olarak acente, banka ve broker üzerinden gerçekleşen üretim faaliyetlerimizde acente ve banka kanalının ağırlığı artmaktadır. Bu dönemde genel prim üretim içinde acente kanalının payı yüzde 69 ve banka kanalının payı ise yüzde 28 olarak gerçekleşmiştir. Şekerbank kanalının payı sektör ortalamalarının üzerinde gerçekleşmiştir” dedi.

‘ACENTE BULUŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’
SBN Sigorta olarak acentelerle işbirliğini arttırmak, sahadaki sorunları doğrudan yerinde görerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak, bilgi paylaşımı, istek, öneri ve sorunları paylaşmak, sonuçlandırmak amacıyla gerçekleştirilen “Acente Buluşmaları”nın devam ettiğini belirten Toyran şunları söyledi: “Bu kapsamda SBN Sigorta Genel Müdürü Erhan Özsertel ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Özdamar’ın da katılımlarıyla Samsun, İzmir, Konya ve civarı acenteleri yerinde ziyaret ettik. Ziyaretler kapsamında ilgili il ve çevresinde bulunan yetkili ve sınırlı yetkili acentelerle bir araya geldik. Acentelerimizin işyerlerinde gerçekleşen bu ziyaretlerde, acente yöneticileri ve çalışanlarıyla doğrudan yapılan görüşmeler çok yararlı olmaktadır. Mevcut durumun ve ürünlerin değerlendirilmesi ve istekler doğrultusunda, yeni ürünler oluşturulması, mevcut ürünlerde yenilemeler ve diğer uygulamaların başlatılması imkânı doğdu.”

‘ZORLU BİR SÜREÇ BİZİ BEKLİYOR’
Sektörün genel değerlendirmesini yapan Toyran, 2010 yılının ilk altı ayındaki makro ekonomik verilerin gelecek dönem planlamalarına etki ettiğini söyledi. Toyran şu ifadelere yer verdi: “Bu çerçevede 2010 yılı 1’inci çeyrek (ocak-şubat-mart dönemi) büyüme rakamlarına göre, genel ekonomi yüzde 11,7 artarak önemli bir büyüme yakaladı. Ancak, geçen yıl aynı dönemdeki yüzde 14,5’lik rekor küçülme dikkate alındığında, 2008’in gerisinde olduğu ve ulusal ekonominin hâlâ 2008 seviyesine gelemediği görülmektedir. Bununla birlikte 1’inci çeyrek büyüme rakamlarındaki hızlı gelişme, 2010 yıl sonu büyüme beklentisinin genelde olduğu gibi bizde de yükselmesine neden oldu. Ekonomik büyüme rakamlarındaki gerçekleşme ve beklentilerin yanı sıra enflasyon beklentisinde de değişimler oldu ve beklentiler yıllık bazda yüzde 7,5–10 aralığında oluştu.” Bu olumlu gelişmelere karşın, yıl sonu büyüme tahminlerinin yüzde 3,5- 6 aralığında yoğunlaşması dikkate alındığında, 3’üncü ve 4’üncü çeyrekte büyümenin yavaşlayacağını belirten Toyran, “Gerçekleşme ve beklenen veriler, referandum süreci, 2011 seçim yılı ve daha da önemlisi Mali Kural’ın yasalaşmasının ertelenmesi 2010 yılının ikinci yarısı ve 2011 için daha zorlu bir sürecin bizi beklediğine işaret ediyor” dedi.

SBN SİGORTA HEDEFLERİNİ AŞTI
Ulusal ekonomideki bu gelişmeler karşısında, önümüzdeki ikinci altı aylık dönemde, prim üretiminde yılın ilk yarısındaki performansın devam etmesini beklediklerini vurgulayan Toyran şöyle konuştu: “Tabii ki genel ekonomik gelişmeler,  gelecek dönem beklentilerimizde temkinli ve kontrollü olarak çalışmalarımızı belirlememiz gerektiğini gösteriyor. Genel ekonomik verileri ve beklentileri de dikkate aldığımızda ilk yarıyıl prim üretiminde hem reel artış sağladık, hem de hedeflerimizi aşmış olduk. 2010 yılı ikinci yarısında da genel ekonomik gelişmeler çerçevesinde yılın ilk yarısıyla aynı seviyelerde bir artış beklemekteyiz.”

‘ACENTELERLE ORTAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ’
Acenteleriyle yaptıkları çalışmaları anlatan Toyran çalışmalarında pazarda etkin olan fiyat rekabetinin dışında, ekonomik krizin olumsuz etkilerini aşmaya yardımcı olacak ve acentelerine daha fazla gelir yaratacak acenteye özel ürün ya da proje çalışmalarına ağırlık verdiklerinin altını çizdi. Toyran: “Daha önceki dönemlerde olduğu gibi, bu dönemde de acente ağımızı genişletme çalışmalarında da, yeni ürünlere açık, proje geliştirme ve uygulama potansiyeli yüksek, kâr merkezli düşünen ve çalışan acentelerle buluşmaya ve kazan/kazan temelinde iş ortaklıklarımızı artırmaya ağırlık verdik” şeklinde konuştu. Sektörde yoğunlaşan yasal/idari düzenlemelere de değinen Toyran, “Yeni oluşturulan veya yakın zamanda yürürlüğe giren düzenlemeler çerçevesinde, gerek kurumsal altyapı ve uygulamalarımız ve gerekse dağıtım kanallarımız düzeyinde gerekli çalışmaları yapıyoruz. Acentelerin yeni yasal düzenlemelere uyumu ve muhtemel düzenlemelere hazırlıklı olmaları konusunu özellikle önemsemekteyiz” dedi.
SİGORTA GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret1253741
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Üyelik Girişi