Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Site Menüsü
Saat
Site Haritası

Fedai Toyran: Krizi fırsata çevirdik hedeflerimizi gerçekleştirdik

Fedai Toyran: Krizi fırsata çevirdik hedeflerimizi gerçekleştirdik

Bu yazı 28.  kere okundu.

http://www.sigortacigazetesi.com.tr/haberler.html

 

SBN Sigorta Acenteler ve Kurumsal Pazarlama Müdürü Fedai Toyran: 2008 yılının son çeyreğinde etkileri ülkemizde de hissedilmeye başlanan global kriz ortamında yeni faaliyete geçmiş bir şirket olmamıza rağmen krizi fırsata çevirdik. Aradan geçen 3 yıl içinde planlarımıza uygun olarak tüm hedeflerimizi hayata geçirdik.

 

 

SBN Sigorta’nın 2007 yılının son çeyreğinde başlayan sektör yolculuğunda üçüncü yılını başarıyla tamamladığını söyleyen Acenteler ve Kurumsal Pazarlama Müdürü Fedai Toyran, “2008 yılının son çeyreğinde etkilerinin ülkemizde de hissedilmeye başlandığı global kriz ortamında yeni faaliyete geçmiş bir şirket olmamıza rağmen krizi fırsata çevirdik ve aradan geçen 3 yıl içinde planlarımıza uygun olarak tüm hedeflerimizi hayata geçirdik. Sağlam adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Sektörde faaliyetlerimizi acente, banka ve broker kanallarımız üzerinden gerçekleştiriyoruz. 2010 yılı faaliyetlerimizi de önceki yıllarda olduğu gibi ağırlıkla acentelerimiz ve Şekerbank üzerinde yoğunlaştırdık” dedi. SBN Sigorta’nın ve sektörün son üç yılını değerlendiren Toyran sözlerini şöyle sürdürdü: “SBN Sigorta olarak son üç yıldır istikrarlı büyümemizi sürdürerek 2008 yılında 58,9 milyon lira olan üretimimizi, yüzde 49 oranında artırarak 2009 yıl sonu itibariyle 84,9 milyon liraya yükselttik. 2010 yılında da yüzde 24 düzeyinde bir artışla (tahminen) 105 milyon lira olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Sektördeki pazar payımız hayat dışı üretime göre, 2009 yıl sonunda yüzde 0,83 iken, 2010 yıl sonu itibariyle yüzde 1 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Prim üretimimizin yüzde 73’ü acente, yüzde 24’ü Şekerbank, yüzde 1’i broker ve yüzde 2’si de direkt işler kanalımız aracılığıyla gerçekleşmiştir. Sigorta sektörünün toplam prim üretimi 2008 yılında 11.769 milyon lira iken, 2009 yılında 12.425 milyon liraya ve 2010 yılı ilk 9 ayında da 10.300 milyon liraya yükseldi. Hayat dışı prim üretimine baktığımızda 2008 yılında 9.820 milyon lira olan elementer prim üretimi, 2009 yılında 10.196 milyon lira ve bu yılın ilk 9 ayında yüzde 11,39 artışla 8.769 milyon lira olarak gerçekleşti. Bu verilere göre sektörün 2010 yılı toplam prim üretiminin tahminen 13.750 milyon lira ve hayat dışı branş prim üretiminin ise 11.600 milyon lira düzeyinde gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Bu durumda sektörümüz genel prim üretiminde yüzde 11,3 ve hayat dışı prim üretiminde yüzde 12 düzeyinde bir artışla geçen yıla göre reel prim artışı gerçekleştirmiş olacak. Böylece, 2008 yılı prim üretimi reel seviyesi biraz da olsa aşılmış olacak ve genel ekonomide olduğu gibi kriz öncesi düzeyin üzerine çıkılmış olacaktır.”

‘ACENTELERİMİZİ PROJELERE YÖNLENDİRDİK’
Sigorta sektörünün yükünü taşıyan acentelerin, geçen dönemde ağırlaşan ekonomik kriz nedeniyle bir yandan iş kaybederken, öte yandan artan rekabetin yarattığı düşük fiyatlama sonucu ciddi komisyon geliri kayıplarına uğradığını söyleyen Toyran sözlerini şöyle sürdürdü: “SBN acentelerinin genel koşullardan en az düzeyde etkilenmelerini sağlamak için onları özgün ve genel rekabetten uzaklaşan projelere yönelttik. Hem üretimlerini artırmaları hem de komisyon gelirlerini yükseltmelerini sağladık. Biz şirket olarak faaliyete geçtiğimiz günden bu yana acentelerimizi proje ağırlıklı çalışmalara yönlendirdik. Acentelerimizle birlikte irili ufaklı projeleri hayata geçirdik ve uygulamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda 430 bin üyeye ulaşan Memur-Sen Konfederasyonu ile gerçekleştirdiğimiz projeye Şekerbank’ı da dahil ederek, mevcut projemizi 2010 yılı içinde ürün, kapsam ve içerik yönlerinden büyüterek yeniledik.” Gün geçtikçe büyüyen, SBN Sigorta’nın ana dağıtım ve satış kanalı olan acentelerin sayısını planlı olarak artırdıklarını söyleyen Fedai Toyran, “Bu çerçevede genel ürün ve hizmetlerin yanında, özellikle proje bazında çalışma potansiyeli olanları tercih ediyoruz. Acente dağıtım kanalımızın genişletilmesi sürecinde öncelikli il tercihimiz yok. Acente oluşturulmasında agresif, aceleci ve aşırı büyüme çabasında değiliz. Az sayıda, özel çalışmalar yapabileceğimiz, bulunduğu yerleşim biriminde saygın ve SBN Sigorta’yı temsil kabiliyeti olan acenteler ile iş ortağı olmayı hedefliyoruz.”

‘YEREL ACENTE BULUŞMALARI FAYDALI OLDU’
2007 yılında 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle başlayan regülasyon süreciyle yoğunlaşan idari ve yasal düzenlemeler sonucunda sektörde taşların önemli ölçüde yerine oturduğunu söyleyen Fedai Toyran, “2010 yılı içinde de acentelerin yeni düzenlemelere uyumlarının sağlanması sürecinde SBN Sigorta acentelerinin yasal yükümlülüklerini zamanında yerine getirmelerini sağladık” dedi. Toyran sözlerini şöyle sürdürdü: “Acentelerimizle iletişimi artırmak, karar vericilerle etkin iletişimlerini sağlamak üzere, acente katılımlarıyla oluşan yerel ‘Acente Buluşmaları’ gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımız karşılıklı istek, öneri ve beklentilerin uyumunu artırmak yönünden çok yararlı oldu. Bu çerçevede, iş ortaklarımızın yoğun emekleri ve destekleri ile 2010 yıl sonu prim üretim hedefimiz SBN Sigorta ailesince gerçekleştirilmiş oldu. Böylece, 700’ü aşkın acentemiz ve 260’a ulaşan Şekerbank şubemizle birlikte, 1060 sigorta merkezinde kaliteli ve hızlı hizmet sağlayabilme imkânına eriştik. Banka kanalında en çok ferdi kaza, yangın ve all risk içerikli ürünlerimiz ilgi görüyor. 2010 yılında genel nitelikli ürün ve faaliyetlerin yanında, proje nitelikli çalışmalara ağırlık verdik. Bu çerçevede Memur-Sen Konfederasyonu ile hazırladığımız projeyle tüm Türkiye genelinde 81 il ve 892 ilçeye ve buralarda görev yapan memurlara ulaşmış olduk. Bu projeyle birlikte Türkiye’nin tamamına hizmet verebilir hale geldik. 2010 yılı içinde dağıtım ve satış kanallarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve yeni alanlar yaratmak amacıyla yeni ürünler geliştirdik ve bu çerçevede çalışmalarımızı 2011 yılında da devam ettireceğiz.”

SİGORTA GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret1243921
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Üyelik Girişi