Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine...

Misak-i Milli içinde...

Site Menüsü
Saat
Site Haritası

Aracın kasko değerini öğrenin mağdur olmayın

RSİM’den acentelere yönelik eğitim seferberliği  

http://www.stargazete.com/ekonomi/tarsim-den-acentelere-yonelik-egitim-seferberligi-haber-249861.htm

15 Mart 2010 Pazartesi, 00:05   EKONOMİ
  

Genel Müdürlüğü’nü Bülent Bora’nın yaptığı TARSİM, acentelere yönelik 68 ilde eğitim seferberliğine başladı.

Acentelerin, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi mevzuatı, çalışma usul ve esasları ile ilgili bilgi düzeylerinin artırılması ve çiftçilere daha iyi hizmet verilmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılan eğitimler, Tarsim Bölge Koordinatörlükleri tarafından gerçekleştiriliyor. Eğitimlerden, bankaların genel merkez ve bölge müdürlük çalışanları da faydalanabilecek. Eğitim programının ilki 22 Şubat’ta Adana Tarım İl Müdürlüğü’nde başladı. Program çerçevesinde sistemin amacı, özellikleri, yasal düzenlemeler, Tarsim’in kurumsal yapısı, acentenin rolü, teminatlar, operasyonel süreçler, poliçe tanzimi, hasar ihbar, tespit ve tazminat ödeme süreci, prim fiyatları, acente ek komisyonu gibi konularda eğitim verilecek.

AEGON, 2009’da hisse  fonlarında birinci 

AEGON Emeklilik ve Hayat’ın ‘Gelir Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Fonu’ 2009 yılında hisse senedi fonları arasında en çok getiri sağlayan fon oldu. 2009 getirisi yüzde 103.83 olan fonun beş yıllık ortalama getirisi ise yüzde 33.63 olarak kayıtlara düştü. Fon, risk yönetimiyle getiri hedeflemesinin iyi ayarlanması sonucunda BES hisse fonları arasında zirveye çıktı. Bu sayede, AEGON Emeklik ve Hayat’ın hisse senedi ağırlıklı yatırım yapan bireysel emeklilik müşterileri 2009’u önemli bir kazançla kapatmış oldu.

Allianz Grubu’nun cirosu 97.4 milyar Euro’ya yükseldi

Allianz Grubu 2009’a ait finansal rakamlarını açıkladı. Şirketin cirosu yüzde 5.2 artarak toplam 97.4 milyar Euro’ya yükseldi. Faaliyet kârı 7.2 milyar Euro olan şirketin, net geliri yüzde 13 artarak 4.7 milyar Euro’ya çıktı. Sermaye yeterlilik oranı ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 7 artarak 164’e ulaştı. Ayrıca 2009 sonunda Allianz’ın öz sermayesi yüzde 19 artarak 40.2 milyar Euro’ya yükseldi. Allianz Yönetim Kurulu, Allianz SE Denetim Kurulu’na geçen yıl 3.50 Euro olan hisse başı fiyatının yüzde 17 artış ile 4.10 Euro’ya çıkması için kar payı teklifinde bulunacak.

KRİZDEN ETKİLENDİK AMA...               

Allianz SE CEO’su Michael Diekmann  finansal krizin Allianz Grubu sonuçlarını da etkilediğini belirtti. Diekmann şunları söyledi: “Ancak, her bir çeyrekte giderek daha olumlu sonuçlar elde ettik, sermaye yapımız her zaman sağlam durdu. Bu güvenilirlik müşterilerimiz ve paydaşlarımız tarafından büyük ölçüde önemseniyor. Elementer sigorta, hayat sigortası ve varlık yönetimi branşlarının genel sonuca olumlu katkıları oldu. Elementer sigorta bileşik rasyoda yılın ikinci yarısında iyileşme göstererek yüzde 97.4 oranına ulaştı.”

Bankasürans fırsatlarlarını değerlendirebiliriz

Sigorta sektörde gerçekleşen banka kanallı üretimi değerlendiren Ankara Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Feridun Art, banka kanalından gelen üretim yüzdesinin büyük bölümünün bankaların dolaylı veya doğrudan sermayesinde payının olduğu sigorta şirketleri ile ikili çalışan bankalardan kaynaklandığına dikkat çekti. Art, şunları söyledi: “Bu bankalar dışında birkaç ciddi üretim potansiyeli olan ve herhangi bir sigorta şirketi ile organik bağı bulunmayan bankalar da bulunuyor. Bu bankalar ise en az 8-9 sigorta şirketi ile çalışıyor. Uzun vadede özellikle kredi ve mevduat işlemleri nedeni ile bankaların bireysel portföydeki paylarının artacağını, bununla beraber müşterilerin tüm finansal işlemlerini tek elden yürütme taleplerinin de rol oynayacağını düşünüyorum. Acentelerin ise bireysel portföyün yanında özellikle orta ölçekli poliçelerin tanziminde ihtisaslaşacaklarını, brokerlerin ise şu anda olduğu gibi büyük ölçekli grup riskleri poliçelendireceklerini tahmin ediyorum. Bizim de hedefimiz bireysel portföy oranını büyütmek. Bankasürans fırsatlarını da değerlendirmeyi düşünebiliriz.”

Yılda 72 liraya 11 bin liralık eğitim teminatı

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, acentelerin yanı sıra banka kanalı aracılığıyla satılan sigorta ürünlerinin önemli ihtiyaca karşılık geldiğini söyledi. Koçak “Kredi ferdi kaza sigortası ve işsizlik sigortası Işık Sigorta’nın yeni ürünleri. Eğitim güvence sigortamız ise çok iyi sattığımız bir ürün. Allah göstermesin başınıza bir şey gelirse, bu ürünle çocuklarınızın geleceğini güvence altına alıyorsunuz. Her yıl 11 bin liralık teminat aldığınızda ödeyeceğiniz toplam rakam 931 lira. 13 yıl boyunca teminat alabiliyorsunuz. Ödemeniz gereken yılda ortalama 72 liraya tekabül ediyor. Vefat ya da maluliyet durumunda her yıl enflasyon farkıyla 11 bin lirayı iyi bir eğitim görmesi için çocuğunuza ödeyeceğiz” dedi. 2009 yılındasektör yüzde 4 büyürken Işık Sigorta’nın yüzde 3 büyüdüğünü, şirketin 2010 hedefinin ise yüzde 12’lik üretim artışı olduğunu söyleyen Koçak “Üretimimizi tamamen Anadolu’ya kaydırıyoruz. Geçen yıl 159 acente açtık. İstanbul’da olanlar 13 tane” dedi. 

Aracın kasko değerini öğrenin mağdur olmayın

SBN Sigorta Acenteler ve Kurumsal Pazarlama Müdürü Fedai Toyran, kasko yaptırırken vatandaşın öncelikle kasko değerini bilmesi gerektiğini belirterek “Sıfır araçlar dışında olay zamanındaki rayiç değerler dikkate alınır. Bu yüzden eksik değer varsa, eksiklik oranında gerçekleşen hasar eksik ödenir. Değer fazla olursa da gereğinden fazla prim ödenir” dedi. Teminatların mutlaka

kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Toyran, çok düşük fiyatlarda bazı önemli teminatların küçülebileceğini ifade etti. Toyran şunları söyledi: “Özellikle de deprem ve sel/seylap koasürans ve muafiyet oranlarına dikkat edilmeli. Poliçe peşinatı veya taksitler belirlenen vadede ödenmediği takdirde teminat durur. Sigortalı yaptığı prim ödemeleri için mutlaka kanunen geçerli belge almalı. Ya da banka sisteminden, özellikle kredi kartı ile ödemesini yapmalı. Ayrıca, Tramer ya da ilgili sigorta şirketinin web sitesinden poliçesinin yürürlük durumunu kontrol edebilir.” 

 Paylaş

Yorumlar - Yorum Yaz
SİGORTA GÜNDEM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret1255617
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.857532.9892
Euro35.719435.8626
Üyelik Girişi